NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Čtyři evropské testy 5G Standalone

5G picture freepik

Ve většině světa je současná rádiová infrastruktura 5G New Radio připojena k Evolved Packet Core a podporuje také datové přenosy LTE. Tato síťová architektura, nazývaná 5G Non-Standalone (NSA), klade důraz na poskytování vylepšeného mobilního širokopásmového připojení spotřebitelům, ale architektura 5G Standalone (SA) umožňuje mobilním operátorům efektivnější síťové operace a nové, pohlcující uživatelské prostředí a podnikové obchodní modely.

Operátoři doufají, že využijí samostatné 5G k poskytování krájení sítě nebo logické části sítě typu end-to-end, která poskytuje specifické úrovně služeb autonomním způsobem. V ideálním případě koncový uživatel získá potřebnou konektivitu a operátor poskytuje diferencovanou službu způsobem, který optimalizuje využití zdrojů sítě a spektra.

Deutsche Telekom v České republice

Začátkem letošního roku společnosti Samsung a Deutsche Telekom oznámily dokončení své zkušební verze 5G Standalone (SA) v Plzni. Výsledky ukázaly, že účinnost spektra se za reálných podmínek ztrojnásobila ve srovnání s účinností LTE, zatímco propustnost se zvýšila o asi 2,5krát MIMO pro jednoho uživatele, uvedly společnosti.

Zkouška také ověřila výkon technologií 5G SA Multi-User, Multiple-Input Multiple-Output (MU-MIMO) pomocí masivního MIMO rádia a jádra společnosti Samsung.

Podle Samsungu, jeho 5G jádro, používané v České republice, „dokáže bez námahy vytvořit více síťových řezů v rámci jedné fyzické síťové infrastruktury“. V polovině prosince dosáhl Samsung při demonstraci s Intelem základní kapacity zpracování dat 5G SA 305 Gb/s na server.

Deutsche Telekom v Německu

O měsíc později a více západě Deutsche Telekom vyzkoušel 5G SA a nainstaloval první 5G SA anténu v německém městě Garching poblíž Mnichova. Deutsche Telecom uvedl, že anténa bude brzy připojena k samostatné základní síti 5G a infrastruktura v základní síti bude plně upgradována na novou cloudovou architekturu 5G.

Orange ve Francii

Společnost Orange spustila v červenci ve Francii testovací síť 5G SA s cílem umožnit plně cloudovou síť „nulového dotyku“, která automaticky poskytuje služby a opravuje problémy a zároveň využívá data k optimalizaci infrastruktury. Síť, která byla poprvé zavedena ve městě Lannion, nabídne také pohled na Open RAN a na to, jak může otevřená síť koexistovat s jinými technologiemi.

Zkoušky se účastní několik průmyslových partnerů včetně společností Mavenir, Casa Systems, Dell a Xiaomi.

Drei v Rakousku

Také v červenci zahájil rakouský operátor Drei zkoušky 5G SA ve svém sídle a okolí ve vídeňské čtvrti Floridsdorf. Společnost Drei využívá své licence 5G pro frekvence 700 a 1 500 MHz, zakoupené v loňském roce, které budou použity pouze pro samostatné 5G.

Zdroj: rcrwireless.com

Obrázek: Freepik

@RadekVyskovsky

mobil tarif operátor
telekomunikace

Na trh vstupuje nový virtuální operátor

Mezi virtuální operátory se nově zařadil telekomunikační poskytovatel PODA. Vypustil do světa několik mobilních tarifů, které cílí na různě náročné uživatele. „Cílem je oslovit co

ČÍST DÁLE »