NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ABI Research: Čína dosáhne do roku 2025 739 milionů 5G předplatitelů

China city landscape

Podle nedávné studie společnosti ABI Research má Čína do roku 2025 dosáhnout 739 milionů 5G předplatitelů. Toto číslo by představovalo téměř 40% celosvětového podílu na trhu v segmentu 5G.

Pokud jde o roční spotřebu mobilních dat, očekává se, že roční 5G datový provoz v Číně dosáhne do roku 2025 782 exabytů, což představuje podíl téměř 60% na celkové spotřebě 5G dat na světě.

„Na rozdíl od jiných prvních uživatelů, jako jsou Jižní Korea, USA, Finsko, Japonsko a mnoho dalších, mobilní operátory v Číně vlastní vláda, což jim umožňuje získat rozsáhlou podporu pro rozvoj 5G sítí, zejména na spotřebitelském trhu,” řekl Jiancao Hou, hlavní analytik 5G a infrastruktury mobilních sítí ve společnosti ABI Research. „Z pohledu spektra obdrželi mobilní operátoři licence na 5G spektrum pro testy a zkoušky v roce 2018, což jim dalo skvělou příležitost naplánovat nejlepší strategie nasazení sítí a být připraveni na komerční spuštění 5G v následujícím roce.“ Navíc současná obchodní válka a zákaz čínských prodejců nezpomaluje nasazení 5G v Číně, přinejmenším v příštích 2 až 3 letech.

Čínští mobilní operátoři nasadili k říjnu 2020 podle zprávy celkem 690 000 základnových stanic 5G.

China Unicom a China Telecom společně nasazují svoji samostatnou (SA) infrastrukturu 5G RAN a sdílejí vysokofrekvenční zdroje. Na druhou stranu bude společnost China Mobile neustále propagovat řešení duálního režimu (NSA a SA), aby lépe podporovala mezinárodní roaming, a diskutuje se o její strategii spolupráce s China Broadcasting Network.

“V současné době neexistuje jasný strategický pokyn na podporu místního licencovaného přístupu ke spektru nebo nelicencovaného a sdíleného využívání spektra na čínském telekomunikačním trhu,” uvedl Hou. “Vzhledem k rozsáhlému nasazení optických vláken v celé zemi může být řešení Fixed Wireless Access a nasazení mmWave věnována omezená pozornost, s výjimkou offloadingu provozu v hotspotech.”

Analytik také zdůraznil, že zákaz čínských dodavatelů v jiných zemích může stimulovat oživení domácího dodavatelského řetězce na čínském trhu.

Podle měsíčních statistik zveřejněných na webových stránkách operátorů přidali čínští operátoři během února celkem 16,94 milionu předplatitelů 5G.

China Mobile, největší světový operátor, pokud jde o předplatitele, v únoru přidal 4,19 milionu předplatitelů 5G. Operátor uvedl, že skončil únor s celkem 173,16 miliony předplatitelů 5G, ve srovnání s 15,4 miliony zákazníků 5G v únoru 2020.

Mezitím konkurenční operátor China Telecom v únoru přidal celkem 6,2 milionu předplatitelů 5G, aby se jeho celková základna předplatitelů 5G zvýšila na 103,37 milionu.

China Unicom také skončil v únoru s 84,5 miliony předplatitelů 5G, což je nárůst ze 77,95 milionu v předchozím měsíci.

Zdroj: rcrwireless.com