NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

5G sítě zaručí spolehlivé streamování her

game streaming

V průběhu pandemie vzrostl zájem o využívání streamovacích video služeb a stahování her. To vedlo ke zvýšení provozu na sítích. Kvůli tomu někteří poskytovatelé služeb streamování videa zaujali opatrný přístup a snížili kvalitu videa, aby zajistili, že budou moci udržovat doručování přes napjaté sítě.

Popularita mnoha online her se zvýšila, každý týden je hrály miliony lidí po celém světě. Online hry se navrhují tak, aby pokud možno minimalizovaly datový provoz v síti, aby se snížila ta část latence, kterou mohou vývojáři her alespoň nějak ovlivnit. Datový provoz generovaný při hraní tradičních online her sestává především z informací o poloze a činnosti každého hráče na herní mapě. Proto ani velké zvýšení hráčů nemá a nebude mít významný dopad na objem online provozu. Největší dopad na provoz sítě nastává, když miliony hráčů stahují nebo aktualizují hru současně. Úplné stažení může nárokovat objem dat až 100–150 GB. Mnoho takových souběžných stahování může způsobit krátkodobé problémy s kapacitou pro jakoukoli pevnou nebo mobilní síť.

Streamování her ze vzdálených datových center je nyní pro uživatele chytrých telefonů realitou. Tento trend nabývá na síle, protože díky sníženým požadavkům na hardware umožňuje hraní her na široké škále zařízení. Řada služeb již byla spuštěna a další jsou ve vývoji. Streamování videoherních služeb, na rozdíl od tradičních PC nebo herních konzolí, přenáší celou hru živě po síti. V současné době někteří poskytovatelé služeb s nabídkou 5G mobilního širokopásmového připojení spolupracují s poskytovateli cloudových her, aby nabídli balíčky založené na službách nad nebo v rámci svých 5G cenových plánů.

Streamování různých typů her může mít na síť různé dopady. Požadovaná downlink propustnost závisí na rychlosti a složitosti hry. Streamování her spotřebovává několikanásobně více dat než video stream stejné kvality. Je to kvůli potřebě rychlejšího kódování videa, které pomáhá udržovat požadovanou nízkou latenci během hry, ale s vyšší datovou rychlostí. Současné herní platformy založené na cloudu vyžadují minimálně 60–100ms síťovou latenci. S tím, jak se hry stávají složitějšími, bude vyžadována ještě nižší latence sítě. Dnešní rozmístěné 5G sítě již mají průměrnou latenci kolem 20ms a vyvíjejí se směrem k latenci menší než 10 ms.

Výkon sítě se stává stále důležitějším, když jsou hry vyvíjeny pro streamovací architekturu prováděnou v cloudu. Síťové funkce poskytované technologiemi 5G a edge computing pomohou poskytovatelům služeb lépe optimalizovat síťovou architekturu. Po nasazení se očekává spuštění dalších herních balíčků, které mohou diferencovat nabídky a poskytovat požadovaný uživatelský dojem.

mobil tarif operátor
telekomunikace

Na trh vstupuje nový virtuální operátor

Mezi virtuální operátory se nově zařadil telekomunikační poskytovatel PODA. Vypustil do světa několik mobilních tarifů, které cílí na různě náročné uživatele. „Cílem je oslovit co

ČÍST DÁLE »