NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

5G již pokrývá 53 % území Německa

5G Germany territory

Podle údajů Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) bylo ke konci října více než 53 % německého území pokryto alespoň jedním poskytovatelem dodávajícím 5G.

Kmitočty v pásmech 3,6 GHz, vydražené v roce 2019 a používané výhradně pro poskytování služeb 5G, zpočátku využívali síťoví operátoři v městských oblastech Německa, takže vysoké rychlosti jsou dostupné hlavně v metropolitních oblastech, uvedl regulátor.

„Pro dosažení vysokého plošného pokrytí 5G využívají zejména mobilní operátoři Deutsche Telekom a Vodafone technologii zvanou Dynamic Spectrum Sharing (DSS). Stávající infrastruktura 4G se používá také pro 5G a mobilní spektrum je podle potřeby rozděleno mezi obě technologie,“ dodal regulátor.

Podle oficiálních údajů je v současnosti téměř 96 % území pokryto technologií 4G.

Regulátor také uvedl, že odstávka 3G technologie, která začala na začátku roku, je téměř dokončena. „Na konci října 2021 bylo ještě asi 13,3 % území pokryto 3G. Telekom a Vodafone úplně vypnuly ​​své 3G sítě v létě. Očekává se, že Telefónica dokončí tento krok do konce roku. Takto uvolněné frekvence jsou využívány pro výkonnější sítě 4G a 5G,“ dodal regulátor.

Vodafone Germany uvedl, že jeho síť 5G je dostupná pro více než 35 milionů lidí po celé zemi. Společnost již dříve uvedla, že do konce letošního roku chce v Německu obsluhovat více než 30 milionů lidí pomocí 5G. Telekomunikační společnost také uvedla, že její 5G síť by měla být do roku 2023 dostupná pro 60 milionů lidí.

Začátkem tohoto roku Vodafone Germany spustil svou 5G Standalone (SA) síť ve spolupráci se společnostmi Ericsson, Nokia, Qualcomm a OPPO. Výkonný ředitel uvedl, že celá 5G síť bude do roku 2023 spoléhat na samostatnou architekturu.

Vodafone již upgradoval 3 000 míst na SA 5G. Nová síť byla původně spuštěna v některých velkých městech, včetně Frankfurtu, Berlína, Frankfurtu, Hamburku, Mnichova a Düsseldorfu. Telekomunikační společnost již dříve uvedla, že do konce roku chce mít 4 000 5G SA umístění v síti.

Deutsche Telekom nedávno uvedl, že více než 87 % domácností v zemi má nyní přístup k její síti 5G.

Walter Goldenits, výkonný ředitel technologie ve společnosti Telekom Deutschland, uvedl, že Deutsche Telekom očekává spuštění své 5G Standalone (SA) sítě v zemi v závislosti na případech použití technologie a dostupnosti zařízení.

Výkonný ředitel poznamenal, že operátor pokračuje v rozšiřování své 5G sítě v pásmu 3,6 GHz, ale řekl, že její nasazení do určitých oblastí v zemi bude chvíli trvat.

Deutsche Telekom již dříve uvedl, že jeho služba 5G založená na frekvenci 3,6 GHz je již dostupná ve zhruba 50 městech po celé zemi, kde již telekomunikační společnost nasadila přes 1800 antén.

Německá společnost již dříve uvedla, že očekává nasazení celkem 60 000 5G antén do konce roku 2021, aby tuto technologii poskytla 90 % populace země.

Zdroj: rcrwireless.com

@RadekVyskovsky