NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Zemřel Charles Kuen Kao, průkopník optického vlákna

Charles Kuen Kao fiber optic NETGURU

Profesor Charles Kuen Kao, fyzik, který získal Nobelovu cenu a který pomohl vynálezu optických kabelů, zemřel v Hong Kongu ve věku 84 let, oznámila Nadace Charlesa Kaa pro Alzheimerovou chorobu, kterou Kao založil v roce 2010 se svojí ženou.

Známý jako „kmotr broadbandu“ a „otec vláknové optiky“ Kao je nejlépe známý svou prácí kombinující skleněná vlákna a lasery pro přenos informací v šedesátých letech.

Jeho průkopnický výzkum, který vedl k vytvoření optických kabelů, které propojují většinu internetu, probíhaly v Harlow, ve Velké Británii.

V roce 1970 Kao pomohl založit nové oddělení elektroniky na Čínské univerzitě v Hong Kongu (CUHK).

V roce 2009 získal Kao Nobelovu cenu za fyziku spolu s vynálezci první úspěšné zobrazovací technologie používající digitální snímač Willardem Boylem a Georgem Smithem.

Za svou práci získal také titul rytíře, čestný titul z Princetonu, a řadu dalších ocenění např. IEEE Alexander Graham Bell Medal (1985), Faraday Medal (1989), Prince Philip Medal (1996), Asian of the Century (1999) a mnoho dalších.