NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Wifi zdarma pro studenty a vědce na českých nádražích přibývají

Společný projekt sdružení pro vývoj a výzkum vzdělávání a poskytovatele datových a hlasových služeb umožnilo, že už i nádraží v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Zlíně byla pokryta službou, která studentům, pedagogům nebo vědcům poskytuje bezplatné připojení k Internetu přes WiFi.

V současnosti se uživatelé služby eduroam mohou jejím prostřednictvím připojit k Internetu na Hlavním i Masarykově nádraží v Praze a také na nádraží v Pardubicích. Připravuje se také připojení na nádraží v Brně, Plzni, Ostravě hlavním nádraží a Ostravě Svinově, v Olomouci a v Českých Budějovicích. CESNET tímto způsobem rozšiřuje pokrytí mezinárodní roamingové infrastruktury eduroam, jejíž tuzemskou část provozuje.

Síť eduroam je bezpečná WiFi infrastruktura, kterou vyvíjí a provozuje mezinárodní výzkumná a vzdělávací komunita. Pracuje na stejném principu jako roaming u mobilních operátorů. Uživatel má jediný účet ve své domovské síti a tento účet jej opravňuje k použití bezdrátové sítě kteréhokoli člena projektu.

V současné době je pokrytí služby eduroam v České republice 825 přípojných bodů. Je možné se připojit i v téměř 12 tisících institucí ve více než 85 zemích po celém světě. Bezdrátové připojení je tak na cestách stejně snadné jako na domácí škole nebo v jiné domovské organizaci, protože jsou k němu zapotřebí jen jedny přihlašovací údaje.

CESNET se tak dlouhodobě se snaží motivovat další organizace k rozšiřování této infrastruktury na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury eduroam získá instituce jednoduchý systém ověřování uživatelů, ale recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Tallin Estonia Skyline
telekomunikace

Telia Estonia začne odstavovat 3G

Telia Estonia zahájí odstávku své 3G sítě příští měsíc. Operátor sleduje trend vypínání 3G služby mnoha operátorů po celém světě a posiluje své 4G a

ČÍST DÁLE »