NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Wifi zdarma pro studenty a vědce na českých nádražích přibývají

Společný projekt sdružení pro vývoj a výzkum vzdělávání a poskytovatele datových a hlasových služeb umožnilo, že už i nádraží v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Zlíně byla pokryta službou, která studentům, pedagogům nebo vědcům poskytuje bezplatné připojení k Internetu přes WiFi.

V současnosti se uživatelé služby eduroam mohou jejím prostřednictvím připojit k Internetu na Hlavním i Masarykově nádraží v Praze a také na nádraží v Pardubicích. Připravuje se také připojení na nádraží v Brně, Plzni, Ostravě hlavním nádraží a Ostravě Svinově, v Olomouci a v Českých Budějovicích. CESNET tímto způsobem rozšiřuje pokrytí mezinárodní roamingové infrastruktury eduroam, jejíž tuzemskou část provozuje.

Síť eduroam je bezpečná WiFi infrastruktura, kterou vyvíjí a provozuje mezinárodní výzkumná a vzdělávací komunita. Pracuje na stejném principu jako roaming u mobilních operátorů. Uživatel má jediný účet ve své domovské síti a tento účet jej opravňuje k použití bezdrátové sítě kteréhokoli člena projektu.

V současné době je pokrytí služby eduroam v České republice 825 přípojných bodů. Je možné se připojit i v téměř 12 tisících institucí ve více než 85 zemích po celém světě. Bezdrátové připojení je tak na cestách stejně snadné jako na domácí škole nebo v jiné domovské organizaci, protože jsou k němu zapotřebí jen jedny přihlašovací údaje.

CESNET se tak dlouhodobě se snaží motivovat další organizace k rozšiřování této infrastruktury na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury eduroam získá instituce jednoduchý systém ověřování uživatelů, ale recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor