Vodafone Group oznámila, že dosáhla dohody s maďarským systémovým integrátorem 4iG a státní holdingovou společností Corvinus Zrt o prodeji svého maďarského podnikání v hotovosti v hodnotě 715 miliard HUF (1,8 miliardy USD). Po dohodě zůstane 4iG v podniku s 51% podílem a samotný maďarský stát se 49%. Zúčastněné společnosti očekávají, že transakce bude uzavřena do konce roku 2022, s výhradou schválení regulačními orgány.
Tento krok má pro maďarskou vládu lepší pozici pro přímou kontrolu nad telekomunikačním sektorem, kterému v současnosti dominuje Magyar Telekom, dceřiná společnost Deutsche Telekom. Vodafone Hungary je druhou největší telekomunikační společností v Maďarsku za Magyar Telekom. Gellért Jászai, předseda představenstva a generální ředitel společnosti 4iG, nazval akvizici „nejvýznamnější tuzemskou telco transakcí za posledních třicet let“.
„Po úspěšném dokončení akvizice bude mít naše skupina jednu z největších digitálních infrastruktur v Maďarsku, která se díky své prominentní roli stane významným hráčem v maďarských telekomunikacích na mnoho dalších desetiletí,“ dodal.
Vodafone uvedl, že spojení jeho maďarských operací s 4iG je „doplňkové, s omezenými překryvy“.
Čistý příjem Vodafone Hungary v loňském roce činil 278 miliard HUF (681 milionů USD) a zaměstnává více než 3 000 zaměstnanců. Dohoda nezahrnuje Vodafone Intelligent Solutions (VOIS), strategickou technologickou odnož společnosti Vodafone, která obsluhuje 28 zemí a provozuje několik regionálních kanceláří, včetně těch v Maďarsku.
Transakce připravuje cestu k vytvoření „maďarského národního šampióna v sektoru ICT,“ řekl Nick Read, generální ředitel Vodafonu.
„Tato kombinace s 4iG umožní Vodafone Hungary, která má v zemi hrdou historii úspěchů a inovací, hrát hlavní roli v budoucím růstu a rozvoji sektoru jako mnohem silnější škálovaný a plně konvergovaný operátor,“ dodal.
Vodafone se zbavuje maďarských operací, ale úsilí společnosti o místní digitální transformaci v Maďarsku pokračuje rychlým tempem. Vodafone nedávno oznámil řešení kontinuity služeb zaměřené na soukromé sítě, které využívá umělou inteligenci a strojové učení ke zlepšení efektivity průmyslové výroby. Řešení bylo vyvinuto se společností Ericsson. Nová platforma kontinuity služeb poprvé spatřila světlo světa ve výrobním závodě vlastněném Foxconnem v maďarském Komáromu.
I když je přizpůsobena specifickým výrobním požadavkům společnosti Foxconn, společnosti poznamenaly, že platformu kontinuity služeb lze přizpůsobit potřebám dalších podnikových zákazníků Vodafonu.
Zdroj: rcrwireless.com