Navrhovaný společný podnik amerických operátorů AT&T, Verizon a T-Mobile zaměřený na rozšíření satelitního přímého připojení zařízení (D2D) by mohl znamenat zásadní posun směrem ke koordinovanějšímu satelitnímu ekosystému ve Spojených státech. Vyplývá to z komentářů analytiků bezprostředně po tomto oznámení.
Všichni tři operátoři sdělili, že dosáhli předběžné dohody o vytvoření společného podniku, jehož cílem je omezit mezery v bezdrátovém pokrytí na území USA, zejména ve venkovských a nedostatečně pokrytých oblastech. Iniciativa počítá se sdílením spektrálních zdrojů a podporou satelitních D2D služeb navržených jako doplněk pozemních mobilních sítí.
Oznámení přichází v době, kdy mobilní operátoři stále více vnímají satelitní připojení jako rozšíření stávající bezdrátové infrastruktury, nikoli jako samostatnou náhradu pozemních sítí. Mluvčí společnosti Verizon sdělil, že zahájení provozu bude záviset na „dokončení dohod, splnění obvyklých podmínek uzavření a absolvování případných požadovaných regulačních přezkumů.“
Mluvčí doplnil, že iniciativa má přinést „rozšíření možností poskytovatelů,“ zlepšit přístup k D2D službám a podpořit „nové komunikační technologie a celkově lepší zákaznickou zkušenost.“
Podle vyjádření operátorů má společný podnik zlepšit připojení v oblastech, kde zůstává tradiční pozemní pokrytí omezené, a zároveň podpořit nouzovou komunikaci a širší kompatibilitu zařízení napříč satelitními platformami.
Společnosti uvedly, že iniciativa pomůže „téměř eliminovat mrtvé zóny“ v oblastech, které v současnosti postrádají mobilní pokrytí. Zdůraznily rovněž úlohu satelitního připojení při zajišťování záložní komunikace v průběhu přírodních katastrof nebo výpadků pozemní infrastruktury.
Společný podnik má také za cíl vytvořit společné technické specifikace pro celé odvětví, což by zjednodušilo integraci pro satelitní operátory, výrobce zařízení i mobilní poskytovatele. Operátoři sdělili, že stávající dohody s satelitními partnery zůstanou v platnosti a každý z nich bude souběžně se společným podnikem i nadále realizovat vlastní iniciativy v oblasti satelitního připojení.
Oznámení se setkalo rovněž s podporou satelitního poskytovatele AST SpaceMobile, který uvedl, že navrhovaná spolupráce potvrzuje obecnou poptávku odvětví po satelitních celulárních širokopásmových službách. „AST SpaceMobile s radostí sleduje, jak se odvětví připravuje na zpřístupnění satelitního celulárního širokopásmového připojení každému Američanovi,“ prohlásil Abel Avellan, generální ředitel společnosti AST SpaceMobile.
Avellan doplnil, že společnost hodlá nadále rozšiřovat svou satelitní síť na nízké oběžné dráze i dostupné spektrální zdroje.
Zdroj: rcrwireless.com


