NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

UPC zprovoznilo 1000. aktivní spoj přes rádio

NETGURU

UPC Business zprovoznila v uplynulých dnech na pražské Základní škole Mazurská svůj 1 000. aktivní mikrovlnný spoj. Jedná se o vysokorychlostní připojení, které má parametry jako připojení přes optický kabel. Data se do školy dostávají vzduchem na krátkém úseku, takzvané „poslední míli“, v případě této základní školy z pěti kilometrů vzdáleného přípojného bodu Shiran Tower ve Vokovicích.

Díky vysokorychlostnímu mikrovlnnému spoji RAy je možné získat ve vzduchu parametry běžné pro optickou síť, včetně symetrického datového připojení. Navíc s osvědčenou odolností vůči klimatickým podmínkám od -30 °C až do +55 °C.

„Všechny školy, od základních přes střední až po vysoké stále více fungují ve virtuálním prostředí. Kvalitní připojení je pro ně tedy velice důležité. Vysokorychlostní připojení v současné chvíli zajišťujeme pro desítky škol, v mnoha z nich právě přes rádio,“ vysvětluje Marián Holý, ředitel UPC Business. Dodává, že napojení „poslední míle“ přes rádio využívá i řada firem, které potřebují zajistit spolehlivý a rychlý internet v lokalitách, kam není dovedena optika kabelem.

Základní škola Mazurská je nyní připojena rychlostí 200 Mb/s. Podle smlouvy 100 Mb/s, ale vzhledem k tomu, že se jedná o jubilejní 1 000. rádiové spojení, získala od UPC Business jako bonus dvojnásobnou rychlost. Připojení vzduchem však v dnešní době může dosahovat i mnohonásobně vyšších rychlostí v řádu Gb/s.

Hlavní podmínkou zavedení mikrovlnného spoje je přímá viditelnost na přípojný bod UPC. Takové spojení je maximálně spolehlivé a vyznačuje se rychlou odezvou sítě a nízkou konstantní latencí < 0.1 ms. Je pro něj možno využít volná i licencovaná pásma.

Připojení vzduchem je velmi efektivní a rychlá varianta v případě, kdy zákazníci nejsou v dosahu kabelové optické sítě. Většina zákazníků UPC Business využívá připojení přes optiku vedenou v zemi. Dohromady má UPC v celé republice více než 6 300 kilometrů optických tras, které dohromady obsahují 1 146 000 km monitorovaných optických vláken. Ta jsou součástí mezinárodní optické sítě, kterou provozuje mateřská společnost UPC Liberty Global. Česká síť UPC je napojena přímo na hlavní mezinárodní datovou tepnu UPC – Aortu, a to rychlostí 3 Tbps. Tato skutečnost představuje velkou výhodu pro každého, kdo potřebuje být spolehlivě propojen se světem. V České republice je UPC největším TIER 1 datovým poskytovatelem s dostupností služeb pro více než 90 % firemních zákazníků.

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »
Guam
telekomunikace

Guamské GTA spouští služby 5G

Guamské telco GTA spustilo na ostrově služby 5G poté, co byla 17. listopadu jeho síť spuštěna. Znamená to, že území USA, které má téměř 170

ČÍST DÁLE »