NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

TIM, Ericsson a Qualcomm získávají nový rychlostní rekord FWA

5G speed record

Italský operátor TIM, Ericsson a Qualcomm Technologies získali nový světový rekord v ultra širokopásmové rychlosti na dlouhé vzdálenosti s technologií 5G aplikovanou na Fixed Wireless Access (FWA).

Na živé síti TIM v Itálii bylo dosaženo rychlosti 1 Gbps na frekvenci 26 GHz milimetrových vln ve vzdálenosti 6,5 kilometru od místa (1 Gbps s protokolem UDP, 700 Mbps Speedtest Ookla TCP). TIM uvedla, že tento nový rekord potvrzuje použitelnost spektra milimetrových vln 5G nejen pro městské, vysokorychlostní nebo pouze husté nasazení, ale také pro širší pokrytí 5G FWA.

TIM uvedla, že test odráží její schopnost být schopna poskytnout svým zákazníkům vylepšené ultra širokopásmové připojení, zejména v oblastech, které ještě nejsou pokryty optickým vláknem. Prostřednictvím těchto nových řešení 5G Fixed Wireless Access s názvem Fiber To The Air také zajišťuje stále rozšířenější a účinnější širokopásmové pokrytí po celé zemi.

Řešení testované na živé síti využívalo nové vysoce výkonné antény Ericsson 5G mmWave AIR 5322, instalované na mobilním místě na Via Oriolo Romano v Římě, vybavené rozšířeným softwarem Ericsson. K dosažení tohoto rekordu bylo použito 5G zařízení nové generace, které je již na trhu, skládající se z nového systému AurusAI společnosti Casa Systems, vysoce výkonného 5G mmWave zařízení pro zákazníka (CPE) a vybaveného Qualcomm Snapdragon X55 5G Modem-RF systémem s anténním mmWave modulem Qualcomm QTM527 s rozšířeným dosahem.

Toto řešení bude také brzy otestováno ve městě Front v oblasti Canavese v provincii Turín. Toto je oblast, která dosud nebyla zasažena řešeními konektivity. 5G zařízení s vysokokapacitním rádiovým spojením vybraným uživatelům umožňuje vyzkoušet rychlosti FWA 5G mmWave. Následně budou identifikovány další průmyslové čtvrti, kde si budou moci zákazníci vyzkoušet novou technologii.

Italská telekomunikační společnost původně zahájila služby 5G v částech Turína, Říma a Neapole v červenci 2019. Společnost TIM již dříve oznámila, že očekává, že do roku 2021 poskytne technologii 5G v nejméně 120 městech a 200 turistických destinacích po celé Itálii.

Nyní poskytuje TIM služby 5G v částech Říma, Milána, Turína, Florencie, Neapole, Bologny, Janova, Sanrema, Brescie a Monzy. Podle místních tiskových zpráv se nabídka 5G společnosti TIM brzy dostane do nových měst, včetně Verony, Ferrary, Matery a Bari.

Provozovatel uvedl, že rychlost služby 5G se do roku 2021 postupně zvýší až na 10 Gb / s. TIM již dříve uvedla, že služby 5G budou nabízeny prostřednictvím spektra v pásmech 700 MHz, 3,6–3,8 GHz a 26,5–27,5 GHz.

Pro počáteční fázi nasazení 5G zvolila společnost TIM Radio System portfolio Non-Standalone 5G společnosti Ericsson založené na standardech 3GPP, podporované softwarovým upgradem jejich stávající sítě 5G Core.

Minulý měsíc zahájila společnost TIM a společnost Cell Tower INWIT spolupráci na nasazení malých buněk ve velkých italských městech s cílem podpořit vývoj 5G.

Obě společnosti uvedly, že spolupráce začne ve městech Milán a Janov, kde očekávají instalaci téměř 100 malých buněk, a budou pokračovat v dalších městech a místech s vysokou hustotou provozu.

Zdroj: rcrwireless.com

Obrázek: Freepik