Telia oznámila plány na testování 5G Standalone (5G SA) v Litvě. Operátor tvrdí, že půjde o první test 5G SA v zemi.
Telia otestuje síť 5G SA v přístavu Klaipėda u Baltského moře, což je jeden z největších přístavů v baltském regionu. 5G SA není závislé na starších generacích mobilních sítí a využívá pouze jádro sítě 5G, na rozdíl od 5G Non-Standalone (5G NSA), které využívá jádro 4G.
Podle operátora umožní testování Klaipėdské státní přístavní správě a firmám působícím v přístavu využívat privátní 5G sítě a zároveň připraví půdu pro zavádění na kritických infrastrukturních místech po celé zemi.
Telia uvádí, že dedikované 5G jádro umožňuje síti v Klaipėdě fungovat nezávisle na externí infrastruktuře a pokrývá oblast až 10 kilometrů. Operátor tvrdí, že to může snížit latenci na méně než 10 milisekund, ve srovnání s 15–18 milisekundami dosažitelnými s ne-samostatným 5G.
„Architektura činí síť přístavu odolnější vůči hybridním hrozbám a zároveň zajišťuje ještě rychlejší přenos dat. Tento pilotní projekt nám umožní připravit se na širší nasazení v odvětvích, kde je nezbytné nepřetržité připojení. Otevíráme v Litvě novou technologickou kapitolu,“ uvedla Giedrė Kaminskaitė-Salters, ředitelka Telia Lithuania.
Telia dále uvádí, že 5G SA může zvýšit provozní efektivitu přístavu díky případům využití, jako je chytrá identifikace kontejnerů, koordinace pohybu autonomních nákladních vozidel mezi moly a kontejnerovými dvory a dálkové ovládání těžké techniky. Umožňuje také tzv. network slicing, kdy je kapacita vyhrazena pro konkrétní služby.
Zaměstnanci přístavu budou také používat systém Push-to-Talk (PTT) založený na 5G ke komunikaci místo vysílaček.
Podle společnosti Ookla, která testuje sítě, nasadilo komerční 5G SA sítě zatím pouze 10 procent mobilních operátorů na světě.
Zdroj: Data Centre Dynamics