Český telekomunikační úřad na pravidelném setkání s novináři představil studii, která poprvé uceleně zmapovala český trh subjektů dle nařízení DSA, shrnul novinky ve zlepšování pokrytí a své aktivity v oblasti nařízení P2B.
Studie poskytovatelů zprostředkovatelských služeb podle nařízení DSA je první ucelený pokus o zmapování velikosti a struktury tohoto segmentu české digitální ekonomiky. Cílem bylo zjistit, zjistit kolika subjektů v ČR se dotýká nařízení DSA, jaké služby poskytují a jaká je jejich velikost.
Celkem bylo v ČR identifikováno 2659 relevantních poskytovatelů služeb, z toho: 1976 poskytuje prostý přenos, 3 ukládání do mezipaměti, 564 hostingové služby, 182 spadá do kategorie online platformy, 76 do kategorie online tržiště, a 1 subjekt do kategorie internetový vyhledávač. Digitální ekonomika se významně podílí na tvorbě českého HDP, v roce 2023 šlo o 4,93 % HDP ČR (375,8 mld. Kč). K dnes představené studii je možné uplatnit komentáře.
Druhým tématem setkání bylo zlepšování pokrytí zejména sítěmi 5G. Zde jsme připomněli problematiku identifikace bílých míst (https://ctu.gov.cz/tiskova-zprava-ctu-obnovil-pridely-kmitoctu-stanovil-povinnost-pokryti-bilych-mist-mobilnim), novinky na vizualizačním portálu VPortal (https://ctu.gov.cz/v-portal-ma-nove-funkce) i udělení dotací na opakovače a propustná okna. Shrnuli jsme také aktivity ČTÚ ve věci jednání se starosty obcí a provádění měření v terénu.
V oblasti nařízení P2B je ČTÚ je příslušným orgánem od března 2023. Kontroly provádíme distančně, od 1. 8. 2023 do 31. 10. 2024 bylo dokončeno 14 kontrol, z nichž v 11 případech bylo zjištěno porušení nařízení, 2x porušení méně závažné a 1 kontrola byla bez závad. V roce 2024 bylo uloženo 7 pravomocných pokut. Celková výše pokut činí 451 500 Kč.
TZ