NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Společnost Huawei zahájila výzkum 6G

Společnost Huawei zahájila výzkum 6G

Čínská společnost Huawei Technologies zahájila ve svém výzkumném středisku v kanadském Otavě výzkum budoucích mobilních technologií 6G. V počáteční fázi to zahrnuje především konzultace s různými akademiky z nejvýznamnějších kanadských univerzit o budoucím vývoji této technologie. Podle Yanga Chaobina, prezidenta sekce 5G produktů ve společnosti Huawei by technologie 6G pro komerční využití měly být k dispozici do roku 2030.

Podle zprávy Huawei je středisko v Otavě strategicky důležité, protože zdejší výzkumní pracovníci v oblasti bezdrátových technologií byli v roce 2009 najati od společnosti Nortel, aby zahájili výzkum technologie 5G.

Během Mobile World Congress v Šanghaji 2019 Huawei oznámila, že již podepsala 50 obchodních smluv na 5G a dodala více než 150 000 základnových stanic po celém světě. Společnost také uvedla, že jejím cílem je dodat do konce roku 2019 přes 500 000 základnových stanic 5G. Nicméně Huawei čelí určitým problémům, protože některé klíčové trhy, jako jsou USA a Austrálie zakázaly společnosti účastnit se zavádění 5G z bezpečnostních důvodů. Další země, jako Velká Británie či Kanada stále řeší, zda bude společnost dovoleno účastnit se zavádění 5G.

Také další společnosti se zabývají výzkumem nových technologií nad 5G.

Během Mobile World Congress 2019, který se konal v únoru v Barceloně, vedoucí vývoje ve společnosti ZTE Xiang Jiying novinářům sdělil, že čínský společnost již zkoumá budoucí technologie 6G. „Máme výzkumnou skupinu pro výzkum pokročilých technologií. Tato skupina začala zkoumat, jaké technologie se objeví po 5G před dvěma nebo třemi lety.“ Ve skupině pro výzkum pokročilých technologií pracuje v současné době na identifikaci nových technologií 100–200 výzkumných pracovníků. Očekává se však, že se tato výzkumná skupina bude ve střednědobém horizontu postupně rozšiřovat.

Počátkem srpna oznámila společnost Keysight Technologies, že se zapojila do vícestranného vlajkového programu 6G – podporovaného finskou akademií a vedeného finskou univerzitou v Oulu – jako spolutvůrce, který posílí výzkum v oblasti rádiových komunikací nad 5G. Tento program předpokládá, že do roku 2030 bude celá lidská společnost řízena daty a bude vyžadovat téměř neomezené rádiové připojení. Základní výzkum začíná 10–15 let před vývojem průmyslových standardů. Technologie 6G budou stavět na značném rozšíření možností, které má 5G poskytovat ve vertikálních odvětvích závislých na propojení zdravotnictví, výroby, energetiky, dopravy a veřejné bezpečnosti.

Mezi hlavní cíle programu 6G patří podpora odvětví při finalizaci adopce 5G napříč vertikálními odvětvími a vývoj základních technologií potřebných k umožnění 6G, jako je umělá inteligence (AI) a inteligentní UX, a urychlení digitalizace ve společnosti.

Mimoto se také očekává, že pro příští generaci rádiové komunikací bude využíváno spektrum nad milimetrovými vlnami zvanými terahertzové vlny v pásmu od 300 GHz do 3 THz. Tyto kmitočty tvoří důležitou součást při poskytování přenosových rychlostí až 1 Tb/s a velmi nízkých latencí.

Zdroj: RCRWireless