NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

SpaceX postaví dočasnou satelitní pozemní stanici na Fidži

Tonga cable

SpaceX má postavit dočasnou satelitní pozemní stanici na Fidži v důsledku erupce sopky, která přerušila podmořské internetové kabely Tongy.

FBC News uvádí, že společnost již má na ostrově přítomné zaměstnance, aby zařízení postavili.

„Tým @SpaceX je nyní na Fidži a zakládá stanici Starlink Gateway, aby znovu spojila Tongu se světem. Skvělá iniciativa, @ElonMusk,” tweetoval úřadující premiér Aiyaz Sayed-Khaiyum.

Sayed-Khaiyum řekl, že inženýři zřídí a zprovozní dočasnou pozemní stanici na Fidži, která bude poskytovat internetovou bránu pro Tongu po dobu šesti měsíců. Řekl také, že SpaceX projevila zájem o poskytování internetových služeb na Fidži a vláda pokročí v diskusích, pokud předloží návrh v plném rozsahu.

„Space X požádala o dočasnou nouzovou telekomunikační licenci… SpaceX a Fiji International Telecommunications Pte Limited jsou však v současné době v obchodních jednáních o společném umístění pozemní stanice a připojení k internetové bráně Fidži,“ řekl.

Minulý měsíc vybuchla v blízkosti Tongy velká podvodní sopka, která vyvolala vlny tsunami. Jak mezinárodní kabel Tonga – položený v roce 2013 a vedoucí 827 km na Fidži –, tak domácí kabel Tonga spojující ostrovy Vavaʻu, Lifuka a Tongatapu byly poškozeny a opravy pokračují.

Zatímco některé místní služby jsou v provozu ve velkých městech a je k dispozici nějaký satelitní internet – zejména poté, co byl ve odstraněn blok poskytování služeb společnosti Kacific – konektivita v zemi zůstává omezená.

Společnost v současné době spoléhá na satelitní komunikaci, ale kapacita nestíhá poptávku. Generální ředitelka Tonga Communications Corporation, Sione Veikoso, že společnost postupně přináší větší šířku satelitního pásma, zatímco čeká na opravu optického kabelu.

„Celková kapacita, kterou v současnosti poskytujeme, je více než 250 megabitů za sekundu,“ řekla. „To představuje asi jednu osminu šířky pásma, kterou Tonga potřebuje k obnovení normální komunikace. Potřebujeme více než 2 000 Mb/s, abychom byli schopni uspokojit veškerou datovou poptávku pro Tongu, včetně mobilního internetu, firemních zákazníků, optických zákazníků a ADSL; všechny tyto služby potřebují více než 2 000 Mbps.“

Intelsat poskytuje vesmírné nouzové širokopásmové připojení do země prostřednictvím svých Horizons 3e a Intelsat 18, zatímco partneři Telstra a Spark poskytují pozemní infrastrukturu, včetně rozbočovačů VSAT na jejich teleportech, uplinku, přístupu k internetu a vzdálených sadách. Intelsat dříve poskytoval satelitní kapacitu Tonze prostřednictvím Horizons 3e a Intelsat18 během jeho výpadku v roce 2019.

Opravy poškozených kabelů měly původně trvat asi dva týdny, ale pravděpodobně potrvají déle. Společnost Tonga Cable Ltd. řekla společnosti Matangi Tonga, že vozidlo ROV (dálkově ovládané vozidlo) z lodi Reliance na opravu kabelů nemohlo lokalizovat zlom, který byl pravděpodobně přemístěn v důsledku rázových vln nebo sesuvů bahna.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: matangitonga.to