Sony Group oznámila, že vytvořila novou společnost pro stavbu laserem poháněných satelitů. Sony Space Communications (SSC) Corp., se sídlem v San Mateo, Kalifornie, je stoprocentně vlastněnou dceřinou společností Sony.
Cílem společnosti Sony je umožnit komunikaci mezi skupinou a vesmírem v reálném čase. Je tu další praktická výhoda: Optická komunikace není licencována stejným způsobem jako RF komunikace.
Kyohei Iwamoto, prezident společnosti Sony Space Communications Corporation, uvedl v prohlášení:
„Satelity na nízké oběžné dráze (LEO) potřebují komunikovat se zemí, takže pro komunikaci v reálném čase je potřeba velké množství komunikačních zařízení, což je problematické, protože tyto satelity musí procházet přímo nad pozemní stanicí, aby s ní mohly komunikovat. Kromě toho jsou také problémy, které je třeba řešit, potřeba frekvenčních licencí pro rádiové vlny a požadavek na nižší spotřebu energie komunikačního zařízení potřebného pro menší satelity, jako jsou mikrosatelity,“ řekl Iwamoto.
Strategií SSC, jak s tím bojovat, je vyvinout optické komunikační zařízení, které pomůže mikrosatelitům zaparkovaným na nízké oběžné dráze kolem Země.
„Pomocí optické komunikace se SSC zaměřuje na realizaci vysokorychlostní komunikace s malými zařízeními, které je fyzicky obtížné dosáhnout konvenční rádiovou komunikací, protože konvenční komunikace vyžaduje velkou anténu a vysoký výkon,“ vysvětlilo Sony.
Neexistuje žádný časový plán, kdy Sony plánuje nabízet nové produkty nebo kdo konkrétně jsou jejími zákazníky, ale Sony říká, že tato technologie je osvědčená. Společnost Sony vyzkoušela technologii pomocí Kibo, experimentálního modulu instalovaného na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Společnost Sony v roce 2020 úspěšně otestovala Small Optical Link for International Space Station (SOLISS).
Oznámení společnosti Sony je dalším posunem vpřed pro rozvíjející se trh neterestriálních sítí (NTN). Hráči v NTN se ženou za výhodami v raném zavádění a spoléhají se na budoucí růst 5G. Podpora 5G pro NTN umožňuje budovat sítě pomocí výškových platforem (HAPS) a LEO satelitních polí. Několik společností vyvíjí řešení a testovací technologie určené pro podporu sítí HAPS a LEO 5G.
Příslibem NTN je poskytování šířky pásma 5G a služeb v geografických oblastech, kde je infrastruktura pozemních mobilních sítí nepraktická – například otevřený oceán, nedostatečně osídlené venkovské oblasti nebo vzdálená místa daleko od rozvinuté infrastruktury.
Zdroj: rcrwireless.com