NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Sdílená infrastruktura pro inteligentní města (2. díl)

CommScope 5G smart city

Jak mohou města pomocí při budování infrastrukturu 5G

CommScope logoPřed více než 120 lety poskytovaly služby dodávek elektřiny, vody a plynu jednotlivé společnosti. Výsledný chaos v dostupnosti služeb a stanovení jejich ceny vyžadoval, aby se s každou takovou službou zacházelo jako s veřejnou službou (utilitou), která je centrálně spravována. Města na oplátku poskytovatelům veřejných služeb poskytují právo průchodu a sdílení infrastruktury (např. pouliční sloupy a příkopy), aby je podpořili a stimulovali pro zajištění plné dostupnosti služeb. Stejný problém vidíme i v případě infrastruktury pro 5G. Mobilní operátoři využívající vlastní zařízení budou pochopitelně investovat do částí města, kde se očekává nejvyšší poptávka a poměrně rychlá návratnost investic. Pokud půjdeme touto cestou, potom se digitální propast, která odděluje ty, kdo konektivitu mají od těch, co ji nemají, ještě více prohloubí.

Pokud však budeme s konektivitou nakládat jako s veřejnou službou, může to značně pomoci při zavádění služeb 5G v celém městě. Místo vytváření různých předpisů a územních omezení, která zpomalují zavádění malých buněk a další 5G infrastruktury, musí města hledat způsoby, jak stimulovat poskytovatele služby k zavádění optických vláken. Například naplánováním pokládky optických vláken, kdykoliv se provádí výkopové práce kvůli výměně dlažby nebo jiným opravám inženýrských sítí. Díky tomu je potom pro poskytovatele služeb zavádění optických vláken mnohem snazší a nákladově efektivnější. Města mohou také využít sloupy veřejného osvětlení nebo jiný majetek města, přivést k nim optické vlákno a využít je umístění malých buněk 5G. Tímto způsobem mohou města významně přispět budování infrastruktury 5G poskytovateli služeb.

Některá města tuto strategii již využívají prostřednictvím sdílení infrastruktury. Například v Lincolnu v Nebrasce město pronajalo potrubí ke každé budově a uzavřelo smlouvu s třetí stranou, aby natahala všude optická vlákna. Poskytovatelé služeb mohou zavádět služby jednoduše pronajímáním nenasvícených vláken. Stockholm ve Švédsku, Chattanooga v Tennessee, Mississauga v Ontariu, Tampa na Florida či Columbus, v Ohiu jsou další města, kde přišli s významnými iniciativami týkající se zavádění optických vláken nebo vytvořili partnerství veřejného a soukromého sektoru s cílem snazší a nákladově efektivnější pokládky optických kabelů.

Klíčem je sdílená infrastruktura

Základním požadavkem pro vybudování inteligentního města je konektivita, kterou by měla zajistit infrastruktura mobilní sítě 5G s využitím optických vláken. Aby bylo možné takovou komunikační síť efektivně vybudovat, budou muset města a poskytovatelé služeb spolupracovat. A právě sdílená infrastruktura 5G se jeví jako životaschopný obchodní model pro města i poskytovatele služeb.

Jak na to? Je třeba mít vizi vytvoření sítě, která ke konečnému zákazníkovi dostane konektivitu spravedlivým způsobem. Díky plánování, partnerství a sdílení infrastruktury můžeme zajistit chytřejší budoucnost pro každého.

Morné Erasmus a David Eckell, CommScope

Zdroj: CommScope

KKDS24
telekomunikace

KAM KRAČÍ DIGITÁLNÍ SÍTĚ Olomouc 2024

Inovace, které reflektují rapidní vývoj telekomunikačních technologií, digitalizace a ICT oborů nemůže zůstat bez odezvy. Výbor nezávislého ICT průmyslu jakožto odborný garant konference a živnostenské

ČÍST DÁLE »