NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Rusko vyšle na oběžnou dráhu íránský satelit

Rusko vyšle na oběžnou dráhu íránský satelit

Ruská raketa Sojuz vynese příští týden na oběžnou dráhu íránský satelit. Podle agentury TASS to oznámila ruská vesmírná agentura Roskosmos.

„Start nosné rakety Sojuz-2.1b s horním stupněm Fregat je naplánován na 9. srpna 2022 z kosmodromu Bajkonur. Na objednávku Íránské islámské republiky vynese na orbit zařízení dálkového průzkumu Země Chajjám,“ uvedl Roskosmos. Kromě íránského satelitu raketa vynese také 16 menších ruských družic.

Vynáška íránské družice je patrně odrazem zesílené spolupráce mezi Moskvou a Teheránem v oblasti letectví. Obě země, které se nacházejí pod západními sankcemi, minulý týden uzavřely dohodu, která má zvýšit počet civilních letů mezi Íránem a Ruskem. Předpokládá také, že Írán bude opravovat ruská letadla.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v polovině července uvedl, že Írán se chystá Rusku dodat několik stovek bezpilotních letounů. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW), který se odkazuje na neověřené informace z íránských zdrojů, se první předávka těchto strojů již uskutečnila.

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock