NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Rakuten získal souhlas pro testování AST SpaceMobile v Japonsku

BlueWalker 3 Satellite

Společnost Rakuten Mobile oznámila, že získala předběžné licence od japonských regulačních orgánů k zahájení testování přímé satelitní komunikace z mobilních zařízení. Společnost uvedla, že spolupracuje s výrobcem satelitů AST SpaceMobile a jeho nedávno vypuštěným satelitem BlueWalker 3, aby zákazníkům poskytla všudypřítomné připojení i tam, kde není pokrytí pozemními buňkami.

Společnost AST SpaceMobile odlišila svou plánovanou službu od ostatních rychle se rozvíjejících přímých satelitních mobilních širokopásmových služeb tím, že prohlašuje, že buduje první a jedinou vesmírnou celulární širokopásmovou síť přístupnou běžným neupraveným mobilním telefonům. AST SpaceMobile vypustil svůj satelit BlueWalker 3 v září na palubě rakety SpaceX Falcon 9. Společnost nyní oznámila, že BlueWalker 3 byl úspěšně nasazen.

Satelit BlueWalker 3 má anténu o rozloze 693 čtverečních stop, což je podle AST SpaceMobile největší pole, jaké kdy bylo rozmístěno na nízké oběžné dráze Země. BlueWalker 3 je druhým testovacím satelitem AST, který poskytuje pohled do budoucnosti, kterou společnost AST SpaceMobile naplánovala: Konstelace 168 podobných satelitů nazvaných BlueBirds, které, jak společnost doufá, nakonec vypustí a vytvoří globální síť satelitů na nízké oběžné dráze (LEO). AST říká, že dokáže postavit až šest těchto satelitů měsíčně ve svém výrobním závodě v Texasu a že globálního pokrytí by mělo být dosaženo, jakmile bude na oběžné dráze asi 110 satelitů.

Rakuten a AST SpaceMobile poprvé oznámily, že spolupracují před více než rokem. V té době společnosti doufaly, že zahájí komerční služby v Japonsku koncem roku 2023 nebo začátkem roku 2024. Rakuten Mobile vysvětlil, že pro testování komunikace s BlueWalker 3 se společnost musela obrátit na regionální Tohoku úřad pro telekomunikace japonské vlády. Společnost požádala o licenci „Gateway Experimental Test Station“, kterou popsala jako ekvivalent mobilní základnové stanice. Rakuten Mobile také šel do Kanto Bureau of Telecommunications pro licenci Mobile Terminal Experimental Test Station, kterou popsal jako podobnou přenosné mobilní základnové stanici. Oba regulační orgány žádost schválily.

Vzhledem k tomu, že papírování bylo vyřízeno, Rakuten Mobile uvedl, že připraví vstupní pozemskou stanici, ekvivalent mobilní základnové stanice. Toto zařízení začne fungovat v japonské prefektuře Fukušima, aby pomohlo Rakutenu testovat a ověřovat přímou komunikaci mezi BlueWalker 3 a mobilními telefony pracujícími v horských oblastech na severojaponském ostrově Hokkaido. Rakuten také popsal některé ze základního softwaru, který AST SpaceMobile začlení do své sítě na podporu tohoto úsilí.

„Aby bylo umožněno testování s Rakuten Mobile a dalšími operátory, poskytne Rakuten Symphony společnosti AST SpaceMobile řadu softwaru ze svého produktového portfolia Symworld, který bude integrován do firemního satelitního systému a umožní vesmírnou mobilní širokopásmovou síť společnosti. Software, který má být integrován, zahrnuje software vRAN (virtualizovaná rádiová přístupová síť) společnosti Rakuten Symphony, software OSS (Systémy podpory operací) a BSS (Systémy podpory podnikání),“ oznámil operátor.

Zdroj: rcrwireless.com