NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Přes 500.000 domácností bude připojeno 5 Gbit/s, lidé dosáhnou na půlku

broadband internet

Vodafone do konce roku převede v ČR přes 500.000 domácností na rychlejší pevný internet umožňující až 5 Gbit/s, zákazníci ale dostanou k dispozici maximálně poloviční rychlost. Loni operátor modernizoval 200.000 kabelových přípojek a letos jich bude dalších 310.000. Všech 1,6 milionu domácností, které pod síť patří, bude mít k dispozici vyšší rychlost do čtyř let. Na setkání s novináři to uvedl viceprezident pro sítě Vodafonu Miroslav Bula.

„Jde o maximální rychlosti, které síť umožní. Zákazníci v rámci našich produktů dosáhnou zhruba na polovinu, tedy 2,5 Gbit/s pro stahování,“ dodal Bula. V současnosti Vodafone nabízí zákazníkům v bývalé síti UPC maximální rychlost stahování 1 Gbit/s.

Do modernizace fixní sítě chce Vodafone během deseti let investovat zhruba tři miliardy korun. Z toho v prvních pěti letech by to měla být přibližně polovina.

Na modernizaci v další fázi naváže druhá fáze, kdy díky technologii DOCSIS 4.0, maximální rychlost vzroste až na 10 Gbit/s pro stahování a 6 Gb/s pro odesílání dat. Modernizace sítě zahrnuje kromě nasazení nových technologií i výměnu použitých pasivních a aktivních prvků sítě, a to spolu s rozšířením optické infrastruktury.

Vodafone má téměř 600.000 uživatelů fixního internetu. Jeho pevnou síť má v dosahu 113 měst a obcí. Jeho síť využívá v ČR téměř 16 000 kilometrů optických kabelů a dalších 5000 kilometrů koaxiálních kabelů v zemi. Uvnitř budov je pak dalších zhruba 15 000 až 25 000 kilometrů kabelů.

TZ

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »