NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Politika bude hrát při budování sítí 5G velkou roli

5G nets networks NETGURU NETWORK NEWS

Globální techno-politika může sehrát významnou roli v tom, jaké podíly na trhu mobilních sítí 5G získají společnosti Nokia a Ericsson. Podle monitorovací zprávy analytické společnosti Dell’Oro Group dosáhla čínská spoolečnost Huawei ve 3. čtvrtletí 2018 na trhu telekomunikačních zařízení podíl výnosů 28 %, což téměř tolik, jako druhá Nokia třetí Ericsson dohromady. Nicméně Huawei čelí silnému tlaku ze strany západních vlád, že jejich systémy mají zabudována zadní vrátka a z toho plynoucím bezpečnostním rizikům z možného vlivu Číny. Austrálie, Nový Zéland a USA již uvedli, že ve svých sítích 5G nechtějí systémy od Huawei a Japonsko, Francie a Německo tento krok zvažují.

V prosinci 2018 zadržela na žádost USA kanadská vláda finanční ředitelku společnosti Huawei Meng Wanzhou, která je současně dcerou zakladatele Huawei Rena Zhengfeie a jeho pravděpodobnou nástupkyní v čele firmy. USA požaduje vydání Meng, aby čelila několika obviněním, včetně bankovních podvodů týkajících se prodeje zakázaných zařízení do Íránu.

Na nedávné tiskové konferenci v centrále Huawei v provincii Guangzhou společnost Huawei uvedla, že zůstává hlavním hráče na trhu infrastruktury pro mobilní sítě 5G. „Podepsali jsme již přes 25 kontraktů na dodávky systémů 5G, do dnešního dne jsme dodali více než 10 000 základnových stanic 5G a celkové tržby by v letošním roce měly překročit 100 miliard dolarů, což o 8,7 % více než v roce 2018.“

Pokud je to pravda, předznamenává tento růst ještě větší neúspěch hlavních rivalů Huawei – společností Nokia a Ericsson. Od roku 2015 vzrost podíl Huawei o čtyři o procentní body, zatímco podíly společností Nokia a Ericsson poklesly o tři resp. jeden procentní bod.

Minulý rok se klidné hladiny trhu poněkud rozbouřily, když vláda USA vydala nařízení, podle kterého nesměly americké společnosti dodávat polovodičové součástky čínské společnosti ZTE, a to za porušování sankcí proti prodeji do Iráku. Tento zákaz trval několik týdnů (od dubna do července) a poté byl americkým Ministerstvem obchodu zrušen. „Společnost ZTE zaznamenala v 1. pololetí 2018 hluboký propad. V Evropě z toho nejvíce těžila společnost Ericsson, nicméně ve 3. čtvrtletí 2018 ZTE opět vrací na své pozice,“ uvedl Stéphane Téral, výkonný ředitel pro výzkum mobilní infrastruktury ve společnosti IHS Markit.

Odhaduje se tedy, jakou roli bude v příštích několika letech hrát politika, kdy mobilní operátoři budou pomalu budovat své sítě 5G. Je zřejmé, že v obchodní válce mezi USA a Čínou může být politika jedním z nejvýznamnějších faktorů ohledně toho, kdo bude dodávat systémy 5G.

Růst mobilních dat není pro mobilních operátory, kteří přešli na 4G LTE, zase takový problém. Sítě 5G vidí ve skutečnosti většina operátorů spíše jako prostředek k prozkoumání nových případů použití mobilní sítě, a to v řadě různých odvětví od maloobchodního prodeje až po výrobní závody.

Dell’Oro tedy předpovídá, že celkový trh s infrastrukturou pro mobilní sítě vzroste v příštích pěti letech pouze o 2 %, protože operátoři budou pečlivě sledovat investiční výdaje. Pokud jde o 5G, budou operátoři spoléhat spíše na stávající dodavatele, protože současné nesamostatné verze 5G (softwarový přechod na 5G) jsou založeny na jejich stávajících sítích LTE.

USA a Čína budou největší trhy pro 5G, uvádí Dell’Oro. Pro společnosti Nokia a Ericsson to znamená, že politický vliv z Washingtonu a Pekingu mohou být jedním z největších faktorů v tom, co se stane se společností Huawei, která je jejich největším rivalem.

Zdroj: EETimes