NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Otevřené a softwarově definované širokopásmové sítě

global network

Telekomunikační průmysl se nachází v zajímavé době. Poskytovatelé služeb budují sítě příští generace, aby byli schopni zvládat neustále rostoucí nároky na přenosovou kapacitu, což je důsledkem rozvoje Internetu věcí a jeho aplikací v různých oblastech např. zavádění Průmyslu 4.0. Tradiční sítě jsou velmi nákladné a pro novou éru konektivity, kdy se očekává připojení 50 miliard zařízení, nejsou dostatečně udržitelné ani škálovatelné. Poskytovatelé služeb upouštějí od jednoúčelových platforem od jednoho dodavatele, které vyžadují značné investiční i provozní náklady a přechází k novým sítím založeným na otevřených referenčních architekturách a ekosystému více dodavatelů.

Poskytovatelé služeb pociťují tlak na své širokopásmové sítě, protože jak se zvyšuje počet jejich zákazníků, a to domácností i podniků, musí být schopni podporovat nové případy použití a služby, jako např. triple play (telefon, televize, internet), volání TV-to-TV apod. Aby bylo možné držet krok s poptávkou účastníků a připojovat miliardy nových zařízení, musí poskytovatelé služeb transformovat své tradiční širokopásmové sítě na otevřené softwarově definované sítě.

SD-PON

Softwarově definovaná pasivní optická síť neboli SD-PON, je nová technologie zaměřená na úsek poslední míli sítě, kde jsou pro připojení několika podniků nebo domácností využívány pasivní optické sítě.

Řešení SD-PON virtualizuje síťové funkce, které byly původně umístěny v optických linkových zakončení (OLT) a může na ně nahlížet jako na černou skříňku, se přesouvají do otevřených rozčleněných řešení od více různých dodavatelů, které můžeme nahlížet jako na bílou skříňku. Díky otevřeným komponentům pak mohou poskytovatelé služeb transformovat své sítě, odblokovat závislost na jednoho dodavatele, snížit náklady a urychlit inovace.

SD-PON poskytuje také společnou softwarovou platformu, což poskytovatelům služeb umožňuje využít jedno řešení pro všechny přístupové technologie, včetně DSL, DOCSIS či optických vláken. Po zavedení SD-PON zůstává celý model poskytovatele služeb nezměněn. Nejsou nahrazována optická vlákna (nebo jiné přístupové technologie), které by byly extrémně drahé. OLT funguje spíše jako otevřené řešení bíle skříňky, které obsahuje nezbytné křemíkové obvody, hardware x86 a univerzální komoditních platformy.

Řešení SD-PON přináší poskytovatelům služeb dvě hlavní výhody:

– Abstrakce hardwaru a otevřený design umožňuje neutralitu z hlediska dodavatele a vysokou flexibilitu při zavádění nasazení.

– Vysoká programovatelnost a řízení SDN zajišťují flexibilitu nasazení služby a nižší provozní náklady.

Zkušební provozy SD-PON

Poskytovatelé služeb mají možnost nasadit SD-PON v distribučním centru nebo v hraničních datových centrech. Tato flexibilita umožňuje poskytovatelům služeb vyhovět specifickým požadavkům svých podnikových i domácích zákazníků na přenosovou kapacitu a latenci.

Řešení SD-PON začali testovat zejména poskytovatelé služeb v Evropě a Asii. V Evropě Deutsche Telekom zveřejnil své plány na zavedení příští generace pevného širokopásmového přístupu; kdy v rámci programu Access 4.0 bude využívat kombinaci základního hardwaru, cloudové technologie a open source softwaru. Nasazení plánuje v hraničních datových center, která jsou technicky sladěna se systémem SD-PON, aby svým účastníkům mohli poskytovat kvalitní širokopásmové služby. Rovněž v Asii testuje poskytovatel služeb typu tier-one testuje SD-PON na okraji sítě.

Poskytovatelé služeb po celém světě přijímají trend otevřených telekomunikačních řešení. SD-PON napomáhá díky svému otevřenému rozčleněnému přístupu definovat, jak budou širokopásmové sítě v budoucnosti.

Rishi Raj Maulick, Radisys

Zdroj: RCRWirelessNews