NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nokia spustila první komerční cloudovou 5G RAN

Nokia AirScale Cloud RAN

NokiaSpolečnost Nokia oznámila spuštění první komerční rádiové přístupové sítě 5G založené na cloudu (5G cloud RAN). Ve svém příspěvku na blogu sice Nokia neudala operátora nebo místo, ale doprovázel ho tweet z oficiálního účtu Nokia Twitter, který naznačuje, že výhody cloudové 5G RAN byly představeny na akci Verizon Enterprise v Dallasu ve státě Texas.

„Jedná se o významný úspěch, který připravuje půdu pro další inovace,“ říká Mark Atkinson ze společnosti Nokia Mobile Networks Business Group. „Řešení RAN založené na cloudu je klíčem k dosažení vyšší škálovatelnosti a flexibilnějšího poskytování služeb. Jak se zrychlují životní cykly softwaru, zrychlují se také inovace, takže nové služby mohou být zaváděny rychleji, zlepšuje se efektivita provozu a zachová maximální flexibilita pro splnění nepředvídatelné poptávky v oblastech s vysokými nároky na přenosovou kapacitu. Jak budou mobilní operátoři zavádět 5G, budou muset rozšiřovat svou předplatitelskou základnu a nabídnout nové typy služeb pro trh podniku, zejména v průmyslové sektoru, kde jsou požadavky na spolehlivost a propustnost klíčové.“

Atkinson dále uvedl, že implementace cloudové 5G RAN byla umožněna díky cloudové základnové stanici od společnosti Nokia, která rozděluje provoz, aby zajistila, že každé připojení dostane službu, kterou požaduje. Časově kritické funkce jsou zpracovávány v rámci buňky a nikoliv distribuovanými jednotkami připojenými přes Ethernet fronthaul. Centralizovaná řídicí jednotka pak vykonává funkce, které nemusí být v reálném čase, a které jsou plně virtualizované a nákladově efektivnější v centrálním datovém úložišti.

Tato flexibilní kombinace místního a cloudového zpracování je základem pro vyšší efektivitu provozu. To znamená, že lze kombinovat nastavení výkonnosti, škálovatelnosti a efektivity tam, kde je to nejvhodnější, tj. v rádiové jednotce (RU), distribuované jednotce (DU) nebo centralizované jednotce (CU).

Nokia dříve provedla test cloudové 5G RAN ve spolupráci s China Mobile Research Institute, kdy testovala herní aplikaci pro virtuální realitu v živé síti CMG 5G Nonstandalone. Zpráva o výsledku tohoto testu byla zveřejněna v únoru letošního roku.