NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nizozemští operátoři si zajistili 5G spektrum

Holandsko 5G

Nizozemští operátoři VodafoneZiggo, T-Mobile a KPN si zajistili přidělení spektra při první aukci 5G v zemi.

Vláda uvedla, že tři hlavní mobilní operátoři v zemi získali celkem 26 samostatných licencí a utratili 1,23 miliardy EUR na různé držby spektra v pásmech 700 MHz, 1 400 MHz a 2100 MHz.

Vláda přijala regulační opatření, aby zajistila, že zúčastnění operátoři nemají přístup k více než 40% dostupných frekvencí. Licence 5G budou platné po dobu 20 let.

V rámci aukčních podmínek byly provozovatelům stanoveny četné podmínky, včetně pokrytí 98% každé obce, spolu s minimálními požadavky na rychlost pro podniky a spotřebitele.

„Mobilní komunikace je důležitým základem pro budoucí digitální inovace v oblasti péče, zemědělství, vzdělávání, výroby a mobility. Nizozemsko je světovým lídrem v oblasti digitálních technologií a jeho cílem je udržet si tuto pozici tím, že se setká s naléhavou potřebou rychlé, spolehlivé a bezpečné mobilní komunikace pro společnosti, organizace a spotřebitele. Výsledek této aukce také zajistí dostatečnou hospodářskou soutěž na našem telekomunikačním trhu do roku 2040, která přinese kvalitu, inovace a přiměřené ceny pro spotřebitele a podniky,“ uvedla státní tajemnice pro hospodářské záležitosti a klimatickou politiku Mona Keijzer.

Nizozemská vláda rovněž potvrdila, že očekává, že na začátku roku 2022 uskuteční aukci spektra k udělení frekvencí v pásmu 3,5 GHz, protože toto pásmo je v současné době využíváno pro satelitní komunikaci nizozemskými zpravodajskými službami.

KPN získala 20 megahertz spektra v pásmu 700 MHz, stejně jako 15 megahertz v pásmu 1400 MHz a 40 megahertz v pásmu 2100 MHz. Operátor za spektrum zaplatil celkem 416 milionů EUR.

“S výsledkem aukce jsme spokojeni. Získali jsme atraktivní kombinaci frekvenčních licencí na období 20 let za rozumnou cenu s ohledem na minimální cenu stanovenou vládou. Nové licence nám umožňují dále zlepšovat kvalitu našich mobilních služeb a jsme nadšeni, že brzy můžeme našim zákazníkům zavést služby 5G,“ řekl generální ředitel KPN Joost Farwerck.

T-Mobile vyhrál 20 megahertzů v pásmu 700 MHz a 10 megahertzů v pásmu 1400 MHz. Také získal 40 megahertzů v pásmu 2100 MHz a zaplatil za spektrum 400 milionů EUR.

Mezitím společnost VodafoneZiggo zaplatila 416 milionů EUR za 20 megahertzů v  pásmu 700 MHz; 15 megahertzů v pásmu 1400 MHz; a 40 megahertzů v pásmu 2100 MHz.

Společnost VodafoneZiggo zahájila koncem dubna 5G služby v zemi pomocí řešení Ericsson Spectrum Sharing. Provozovatel potvrdil, že jeho služby 5G již pokrývají 80% obyvatel země.

Zdroj: rcrwireless.com