Energetická účinnost v telekomunikačních sítích je obtížná měřit a pochopit. Jak se říká, „nemůžete zlepšit to, co nemůžete změřit“. A mobilní operátoři mají v dnešní době velký zájem o zlepšení své energetické účinnosti, aby snížili, nebo alespoň stabilizovali, své provozní náklady spojené s energií.
Během jedné z přednášek na Telco Sustainability Summitu tento týden Emanuel Kolta, hlavní analytik pro inovace a udržitelnost sítí v GSMA Intelligence, nastínil některé výzvy spojené s měřením a porovnáváním energetické účinnosti v telekomunikačních sítích.
Nejprve Kolta upozornil, že telekomunikační sítě nejsou ve stabilním stavu, neustále se mění – nejen z hlediska zařízení a softwaru, které je tvoří, ale také z hlediska služeb, které poskytují. Sítě a služby dneška jsou výrazně odlišné od těch, které existovaly před pěti lety. Počet připojení a procento provozu v sítích 5G se v nadcházejících letech očekává jenom růst.
Telekomunikační průmysl se neustále nachází v situaci, kdy musí dělat více a více s (ideálně) stejným nebo menším množstvím energie: obsluhovat více připojení a přenášet více dat než kdy dříve, a to s přísnějšími požadavky na kvalitu služeb, latenci a podobně, upozornil Kolta. A provozní rozpočty nejsou nekonečné. Náklady na energii, jak uvedl, jsou obvykle třetí nejdůležitější kategorií provozních nákladů pro operátory sítí, hned za náklady na lidskou práci a nájmy lokalit.
Jak tedy vytvořit měřítka energetické účinnosti v telekomunikačních sítích, která mohou skutečně poskytnout přesný pohled a srovnání v čase?
Energetická účinnost se obvykle měří poměrem užitečného výstupu k jednotce měření: Ale výstup telekomunikačních sítí se v průběhu času radikálně změnil, upozornil Kolta: od hlasu přes SMS až po datový provoz.
„Musíte předefinovat metriky v éře 5G,“ řekl, a to tak, aby zahrnovaly věci jako nízkou latenci, konektivitu pro drony, privátní sítě a podobně. A pokračoval: „Není to jen o tom, že se výstup průmyslu neustále mění a ztěžuje měření energetické účinnosti, ale také je mnohem těžší měřit a porovnávat mezi různými sítěmi, protože každá mobilní síť, každý operátor funguje v jiném prostředí. … Jak můžete porovnat síť z Kanady s Nizozemskem nebo Egyptem, kde máte úplně jiné podmínky pro provoz? Úkol není stejný a výsledek také ne.“
Zdroj: rcrwireless