NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Indičtí operátoři získali v nevýrazné aukci frekvence pro 5G

Indičtí operátoři získali v nevýrazné aukci frekvence pro 5G

Zpožděná aukce spektra pro 5G v Indii byla ukončena a vynesla celkem 113,4 miliardy INR (1,3 miliardy USD), protože tři hlavní operátoři v zemi utratili jen zlomek částek, které utratili v předchozí aukci spektra pro 5G. Indická vláda potvrdila, že prodala celkem 141 megahertzů spektra v osmi pásmech, včetně 800 MHz, 900 MHz, 2,1 GHz, 3,3 GHz a 26 GHz. Místní operátor Bharti Airtel byl nejvyšším přihazovatelem v aukci. Operátor utratil celkem 68,6 miliardy INR za získání 97 megahertzů spektra, následován Vodafone Idea, který získal frekvence za celkem 35,1 miliardy INR, a Reliance Jio Infocomm, který utratil téměř 10 miliard INR za zajištění dalších frekvencí pro 5G.

Průmysloví analytici dříve uvedli, že se očekávalo, že indičtí operátoři získají pouze další spektrum pro 5G pro licence, které brzy vyprší v určitých telekomunikačních kruzích po celé zemi. Indická vláda očekávala, že bude dražit více než 10,5 GHz kapacity rozložené do osmi frekvenčních pásem pro poskytování řady služeb, včetně 5G. Pásma nabízená v procesu zahrnovala 800 MHz, 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz, 2,3 GHz, 2,5 GHz, 3,3 GHz a 26 GHz. Nabízené licence na spektrum měly kombinovanou rezervní cenu 962,4 miliardy INR (11,53 miliardy USD). Nové spektrum pro 5G bude přiděleno na 20 let a úspěšní přihazovatelé budou moci platit ve 20 stejných ročních splátkách, podle indického ministerstva telekomunikací (DoT).

Proces zažil určité zpoždění, protože aukce se původně očekávala v březnu. Indie dokončila svou první aukci spektra pro 5G v červenci 2022. Reliance Jio získal nejvíce spektra, když utratil 11 miliard USD. Airtel získal spektrum v hodnotě 5,4 miliardy USD, zatímco Vodafone získal spektrum v hodnotě 2,4 miliardy USD. Nakonec Adani zakoupil spektrum v hodnotě přibližně 27 milionů USD, které bude používat k poskytování služeb soukromých sítí pro 5G.

Reliance Jio Infocomm již dokončil zavádění technologie 5G v Indii. Operátor rychle rozšiřuje svou síť pro 5G pomocí samostatné (SA) architektury od října 2022. Mezitím Bharti Airtel dříve uvedl, že očekává pokrytí celé země technologií 5G do března 2024. Rival Vodafone Idea očekává spuštění své sítě pro 5G letos a v současné době jedná s dodavateli o kontraktech pro 5G, podle nedávných zpráv.

Zdroj: rcrwireless.com