NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Indická vláda získá největší podíl ve společnosti Vodafone Idea, aby zachránila telco potýkající se s problémy

Vodafone Idea

Indická vláda má získat 35,8procentní podíl ve Vodafone Idea (Vi), aby zabránila pádu společnosti.

Problémová telekomunikační společnost tento týden oznámila záchrannou akci, která umožní vládě převést splátky aukce spektra a upravené poplatky z hrubého příjmu (AGR) na vlastní kapitál. V záchranném balíčku oznámeném tento týden vláda uvedla, že telekomunikační společnosti mohou odložit platby za spektrum a další závazky o čtyři roky a že jakýkoli úrok nashromážděný během období lze převést na vlastní kapitál.

„Představenstvo na svém zasedání konaném dne 10. ledna 2022 schválilo přeměnu celé výše těchto úroků souvisejících se splátkami aukce spektra a poplatky AGR na vlastní kapitál,“ uvedla společnost v prohlášení pro burzu BSE. „Přeměna tedy povede k rozředění na všechny stávající akcionáře společnosti, včetně zakladatelů. Po konverzi se očekává, že vláda bude držet přibližně 35,8 procenta celkových akcií společnosti v oběhu.”

Tento krok znamená pokles podílu Vodafone Group na Vi z přibližně 45,1 procenta na 28,5 procenta a podíl Aditya Birla Group pokles z 28,5 procenta na přibližně 17,8 procenta.

Uprostřed dluhů blížících se 24 miliardám dolarů byla Vi údajně v loňském roce blízko „nenávratnému bodu kolapsu“ podle předsedy společnosti Kumara Mangalama Birly.

Společnost dluží vládě miliardy dolarů poté, co indický nejvyšší soud loni poskytl společnostem Vi a Airtel 10 let na zaplacení upravených poplatků za spektrum, zatímco bojuje s klesajícím podílem na trhu a roky ztrát. Birla dosáhl bodu, kdy nabídl vládě, že se dobrovolně vzdá svého podílu, aby provoz udržel.

Zpráva Deutsche Bank z července uvedla, že nejlepší možností, jak zachránit Vi, je, že indická vláda převede dluh telekomunikační společnosti na vlastní kapitál a sloučí ji se státní telekomunikační společností Bharat Sanchar Nigam Limited (BSNL). Nicméně, Times of India uvedly, že vláda byla proti jakékoli fúzi Vi s BSNL a / nebo Mahanagar Telephone Nigam Ltd (MTNL).

V září byl společnosti poskytnut odklad, když vláda schválila nový balíček telekomunikačních úlev, který má zmírnit tlak na společnost a odložit některé její platby za spektrum.

Tento týden Vi uvedla, že vláda nechce aktivně provozovat neziskového telefonního operátora a neplánuje jmenovat člena představenstva.

Ministr komunikace Ashwini Vaishnaw dodal: “Vláda zůstane pouze investorem. Společnosti budou řídit profesionálové. Všechny dluhové závazky zůstanou v odpovědnosti společností. Společnosti nám daly závazek. Ve vhodném termínu odejdeme ze společností.”

Zdroj: datacenterdynamics.com