Nacházíme se sice teprve na počátku éry mobilních sítí 5G, ale telekomunikační úřad a akademici v USA se už dívají do budoucnosti. Minulý týden Federální komise pro komunikace (Federal Communications Commission, FCC) hlasovala pro otevření kmitočtů v pásmu 95 GHz až 3 THz pro potenciální využití v mobilních komunikacích.
Předseda FCC Ajit Pai uvedl: „že otevření 21 gigahertzových a terahertzových kmitočtových pásem pro bezlicenční použití je průkopnickým krokem. Všem inovátorům to poskytne silnou pobídku pro vývoj nových technologií využívajících tato pásma a současně ochrání již využívaná pásma.“
Pásma milimetrových vln, které umožňují přenášet obrovské množství dat na krátkou vzdálenost, jsou klíčovým prvkem pro zvýšení propustnosti mobilních sítí 5G. Stejné paradigma, tj. velká přenosová kapacita na krátkou vzdálenost platí, když se pohybujete směrem k vyšším kmitočtových pásmům až do terahertzových pásem. Tedy přesněji, čím vyšší pásmo, tím větší přenosová kapacita na kratší vzdálenost.
Ted Rappaport, zakladatel NYU Wireless, o tom hovořil se zástupci FCC 15. března ještě před hlasováním. Prezident Donald Trump to zmínil minulý měsíc, když tweetoval o 6G. Ovšem terahertzová pásma by skutečně mohla být základním kamenem toho, co leží za hranicemi 5G.
Rappaport stanovil pět případů použití a s tím souvisejících aplikací:
- Rádiová kognice (Wireless cognition): ovládání robotů a řízení flotil dronů.
- Snímání (sensing): detekce kvality ovzduší, monitorování zdravotního stavu osob, detekce gest a bezdotykové smartphony, detekce výbušnin a snímání plynů;
- Snímání obrazů (imaging): noční vidění, video radar v HD rozlišení, bezpečnostní skenování lidského těla.
- Komunikace (Communication): terahertzové rádiové spoje pro fronthaul a backhaul připojení v mobilních sítích, rádiová komunikace uvnitř zařízení, konektivita v datových centrech, přenos obrovského objemu informací.
- Určování pozice s přesností na centimetry (Centimeter-level positioning).
Rappaport uvedl, že krok FCC otevřít nová kmitočtová pásma v rámci Spectrum Horizons „¼účinně odstartuje závod o 6G a pomůže zajistit, že Spojené státy budou hrát vedoucí úlohu v budoucích generacích mobilních rádiových technologiích… Jako inženýr a pedagog jsem rád, že vedoucí představitelé naší země pracují na podpoře americké konkurenceschopnosti v oblasti přírodních věd, techniky, technologií a matematiky (STEM). STEM a vývoj technologií je zásadní pro ekonomickou budoucnost naší země a je jim třeba věnovat pozornost, jak o tom hovořil prezident.“
Komisařka Jessica Rosenworcel ve svém prohlášení uvedla, že charakteristiky šíření terahertzových pásem vyžadují nové přístupy v politice kmitočtového spektra. „Ve vyšších pásmech mají rádiové vlny obrovský útlum, takže dosah je řádově jednotky až desítky metrů. Navíc pro většinu pásem tohoto kmitočtového spektra neexistují žádné stávající systémy ochrany. Mimoto tato vysoká kmitočtová pásma dovolují použití novějších anténních designů, jako jsou kvazi-optické antény, které umožňují lépe směrovat vysílané signály. Z toho všeho vyplývá, že pravděpodobnost rušení je příliš nízká, aby odůvodnila tradiční přístup s vysokými administrativními náklady.“
Zdroj: RCRWirelessNews
Redaktor: Jaroslav Hrstka