Facebook a Qualcomm přinášejí městům super rychlé WiFi

Terragraph network

Facebook chce být všude na planetě, i když to znamená budování samotného internetu. Za tímto účelem nedávno představil Terragraph, bezdrátový systém o frekvenci 60GHz, který může internet skrze budovy v městských oblastech. Nyní její plány na využití technologie dostávají konkrétní obrysy. Qualcomm uvede technologii Terragraph ve svých čipsetech a připraví tak výrobcům možnost vyrábět 60GHz vysílací zařízení. Společnosti plánují zahájit testování technologie v polovině roku 2019.

Technologie Facebook a Qualcomm je založena na standardu WLAN 802.11ay, který využívá kmitočet 60GHz a nabízí přenosové rychlosti až 20-40 Gbps na vzdálenost 300-500 metrů. Nicméně Qualcomm a Facebook technologii zdokonalili pomocí vylepšení, jako jsou masivní antény, kanálové vazby, časově synchronizované uzly a protokoly TDMA. Tato technologie pomůže signálům dostat se před městské překážky, sloužit více uživatelům a snížit náklady, uvedl Facebook.

Společnosti se nezmínily o tom, kde plánují spustit zkoušky, ačkoli společnost Facebook předtím uvedla, že bude testovat technologii Terragraph v San Jose. Cílem je přinést vysokorychlostní internet do oblastí, kde je např. kladení optických kabelů příliš nákladné. Facebook také vyvinul systém Antenna Radio Integration for Efficiency in Spectrum (ARIES), který může vysílat na delší vzdálenosti v málo zalidněných venkovských oblastech.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář