Společnost Ookla tento týden zveřejnila zprávu, která zkoumá konkurenceschopnost Evropy v oblasti 5G Standalone (SA) ve srovnání s ostatními hlavními světovými regiony. Výsledky ukazují, že navzdory ambiciózním cílům Evropy v oblasti 5G infrastruktury – konkrétně nedávnému spuštění „Kompasu konkurenceschopnosti“ Evropskou komisí, který označuje investice do 5G SA za klíčový faktor – region vykazuje „nejhorší výsledky“, pokud jde o výkon a dostupnost 5G SA.
Na základě dat Ookly z 4. čtvrtletí 2024 vedou Čína (80 %), Indie (52 %) a Spojené státy (24 %) nejen v zavádění 5G SA, ale jsou výrazně před Evropou, která vykazuje pouze 2% podíl na trhu 5G SA. Evropa navíc zaostává i v dalších klíčových metrikách, včetně mediánových rychlostí stahování na 5G SA, kdy průměrný evropský uživatel zažívá rychlosti stahování 221,17 Mbps, ve srovnání například s 384,42 Mbps v Americe.
„Kombinace dřívějších implementací, rozmanitější strategie více pásem spektra a větší ochoty operátorů investovat do 5G jádra za účelem monetizace nových případů použití vedla k rychlejšímu zavádění v regionech mimo Evropu,“ uvedla Ookla.
Dalším trendem, který zpráva odhalila, je nerovnoměrný pokrok 5G Standalone napříč Evropou, přičemž nejlepší výsledky byly zaznamenány v zemích, které mají specifické politiky zaměřené na podporu zavádění 5G SA. Například Německo, Spojené království a Španělsko mají cílené fiskální stimuly nebo povinnosti pokrytí specifické pro 5G SA a všechny v současnosti vedou Evropu, pokud jde o zavádění 5G SA napříč více operátory. Další poznatky zahrnují vedení Řecka, pokud jde o mediánovou rychlost stahování ve 4. čtvrtletí 2024, která dosahuje 547,52 Mbps díky využití pásma 3,5 GHz, a skutečnost, že Španělsko a Rakousko „vynikají“ v pokrytí venkovských oblastí 5G Standalone díky nasazení pásma 700 MHz.
Zdroj: RCR Wireless News