NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Ericsson a CETIN pokryjí společně Českou republiku 5G

5G Ericsson

Společnosti Ericsson a CETIN a.s. jako velkoobchodní firma provozující telekomunikační infrastrukturu, podepsaly pětiletou smlouvu na dodávku 5G do České republiky. Díky této smlouvě se bude společnost Ericsson zásadním způsobem podílet na modernizaci sítě společnosti CETIN a.s., v rámci níž společnost transformuje stávající síť v rychlou ultra-kapacitní 5G síť.

Společnost Ericsson zmodernizuje více než 4 000 základnových stanic v celé provozní oblasti mobilní sítě společnosti CETIN a.s.. Ta pokrývá dvě třetiny České republiky, včetně hustě osídlených oblastí Prahy, Brna a Ostravy a jejich okolí. Společnost CETIN a.s., mezi jejíž zákazníky patří například operátoři T-Mobile a O2, podporuje poskytovatele sítí v Česku při zavádění technologií založených na 5G jako jsou služby v energetice či zdravotní péči. 5G přinese do České republiky také další obrovské příležitosti pro spotřebitele, například využití rozšířené a virtuální reality (AR a VR).

Juraj Šedivý, předseda představenstva CETIN a.s., říká: „Díky partnerství se společností Ericsson vybudujeme nejmodernější a bezpečnou radiovou přístupovou síť pro naše klienty, největší komerční telekomunikační operátory v zemi. Oni na oplátku využijí naši síť nové generace jako platformu pro bezprecedentní inovace a nabídnou zcela novou škálu služeb a funkcí zákazníkům v České republice.“

Kritická národní infrastruktura, jako je 5G, je hnací silou digitalizace ekonomiky. Podle nedávné zprávy společnosti Analysys Mason o případech použití 5G přinese 5G českému HDP čistý zisk ve výši 3 718 milionů EUR. Jakožto inovační platforma otevírá 5G společnosti zcela nové příležitosti od nových možností v oblasti zábavy a autonomní dopravy až po chytré továrny a zdravotní péči na dálku.

Ředitel společnosti Ericsson pro Evropu a Latinskou Ameriku Arun Bansal říká: „S rostoucí poptávkou po datech a bezprecedentními podnikatelskými příležitostmi na obzoru, nabízí 5G opravdu úžasné možnosti pro Českou republiku. Jsme velmi hrdí na to, že jsme partnerem společnosti CETIN. Díky tomuto spojení se 5G v Česku stane realitou. Lidé z celé České republiky budou těžit ze špičkového portfolia 5G společnosti Ericsson přinášející novou generaci konektivity, která transformuje vše od výroby až po zdravotnictví. Toto partnerství přinese modernizovanou mobilní síť s funkcemi 5G, která Česku umožní zásadní digitální transformaci a poskytne potřebnou ekonomickou podporu.“

Kromě špičkového mobilního širokopásmového připojení pro české zákazníky umožní síť 5G nové generace zabezpečené a vysoce spolehlivé připojení pro kritickou komunikaci. Umožní také automatizaci průmyslu a spolehlivou konektivitu pro složky integrovaného záchranného systému.

Pětiletý kontrakt zahrnuje kompletní modernizaci radiové části mobilní sítě společnosti CETIN a.s. s využitím portfolia Ericsson Radio System pro 5G Standalone (SA) i 5G Non-Standalone (NSA) řešení. Ta zahrnují pokročilé technologie Massive MIMO, Ericsson Spectrum Sharing, 5G New Radio (NR) Carrier Aggregation a možnosti vzdáleného upgradu na 5G SA. Součástí kontraktu je také anténní systém Ericsson (dříve Kathrein Mobile Communication), který zvýší pokrytí, kapacitu a umožní energeticky efektivnější provoz sítě. Výsledkem kontraktu, který okamžitě vstupuje v platnost, bude implementace radiové přístupové sítě (RAN) společnosti CETIN a.s. se 100% použitím Ericsson RAN technologie.