NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

EK: Fúze španělských aktivit Orange a MasMovil může ohrozit hospodářskou soutěž

telco EK Španělsko

Fúze španělských aktivit telekomunikačních společností Orange a MasMovil v hodnotě 18,6 miliardy eur (400,4 miliardy Kč) by mohla ohrozit hospodářskou soutěž. Uvedla to v tiskové zprávě Evropská komise, která podle očekávání zahájila hloubkové šetření transakce. Tento případ se považuje za zkoušku toho, zda EK bude i nadále tvrdě postupovat proti konsolidaci v telekomunikačním odvětví, anebo zda svůj postoj zmírní, napsala agentura Reuters. Komise o věci rozhodne do 21. srpna.

Spojením firem by vznikl druhý největší telekomunikační operátor ve Španělsku po firmě Telefónica. Společnost Orange je druhý největší poskytovatel telekomunikačních služeb ve Španělsku, MasMovil čtvrtý.

„Transakce by snížila počet provozovatelů sítí ve Španělsku, čímž by došlo k odstranění inovativního a významného konkurenta. To by mohlo vést ke zvýšení cen a snížení kvality telekomunikačních služeb pro zákazníky,“ uvedla EK v prohlášení.

„V důsledku transakce by společnosti Orange a MasMovil měly možnost i motivaci omezit přístup virtuálních operátorů k velkoobchodním službám mobilních sítí a k velkoobchodním službám přístupu k pevným sítím,“ dodala.

Očekává se, že Orange nabídne nápravná opatření, která by mohla zahrnovat poskytnutí přístupu k sítím konkurentům nebo prodej aktiv. „Tato transakce je výhodná jak pro španělské spotřebitele, tak pro telekomunikační odvětví, protože na velmi konkurenčním trhu zajistí udržitelné zavádění mobilních sítí páté generace a optických sítí v širším měřítku,“ uvedla společnost v prohlášení.

TZ

Foto: Shutterstock