NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Dvoupásmový firemní přístupový bod 3×3 AC1750 Wave2 s technologií MU-MIMO

D-Link DAP-2680

Tento přístupový bod je ideálním řešením pro firmy, školy, prodejny, restaurace, hotely, nemocnice a další zařízení. Jeho provedení umožňuje snadnou montáž na strop i na další místa, kde nebude vadit.

Přístupový bod D-Link DAP-2680 je zajímavý kromě jiného funkcí BeamFormingu pro směrování signálu směrem ke klientům a pro omezení rušení a funkcí band-steering pro rozložení zátěže mezi pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Díky AP Load Balancingu je možné rozložit zátěž mezi různé AP.

Přístupový bod DAP-2680 podporuje šifrování WEP, WPA, WPA2, filtraci MAC adres a možnost oddělení jednotlivých Wi-Fi klientů. Správa je možná jako samostatné AP (web, Telnet, SNMP), dále ve skupině až 32 AP pomocí vestavěné funkce AP Array (konfiguruje se pouze tzv. Master jednotka, ostatní AP ve skupině si konfiguraci synchronizují) nebo až 1000 AP pomocí bezplatného softwaru Central WiFi Manager (CWM-100).

Pomocí virtuálních AP (Multiple SSID) a virtuálních sítí VLAN lze vytvořit oddělené sítě, např. pro zaměstnance a pro hosty. Přístupový bod podporuje Wi-Fi časové plány pro jednotlivá SSID – například automatické vypnutí mimo provozní dobu zařízení, ve kterém je instalován (například v čekárně ordinace). K dispozici jsou rovněž funkce kvality služeb QoS, řízení šířky pásma pro AP, SSID nebo jednotlivé klienty.

Vestavěný captive portál umožňuje ověřování uživatelů, k dispozici je rovněž vestavěný Radius server, napojení na externí Radius, POP3, LDAP nebo přístup pomocí generovaných ticketů. Přístupový bod rovněž podporuje roaming, tedy předávání klientů mezi jednotlivými AP.

Zařízení je velmi snadno konfigurovatelné, velkou výhodou je možnost centrálního ovládání více AP z jediného hlavního AP, bez nutnosti použití kontroleru nebo instalace dalšího SW. Co jsme však nejvíce ocenili, je diskrétní design, který neruší v místnosti, kde je instalován, jeho rozměry jsou 19 x 19 cm půdorysně a výška je pouhých 4,5 cm. Jako velká výhoda se nám jevilo i použití vestavěných antén, které nejsou vidět a jsou umně skryty přímo v přístupovém bodu.

Pro instalaci je možné použít zeď, strop nebo podhledové lišty, všechny držáky jsou součástí dodávky. Možné ale je i posazení na poličku nebo pracovní stůl, kde zařízení nezabírá příliš mnoho místa. Co však oceníte při instalaci, je to, že přístupový bod D-Link DAP-2680 je napájen přes PoE+ dle standardu IEEE 802.3at. To znamená, že k němu vede pouze jeden datový kabel společný s napájením. Není tedy třeba vůbec řešit problém umístění adaptéru a propojení jeho napájecí šňůry s tímto zařízením, což v některých případech může představovat problém. Mimochodem napájecí adaptér ani není součástí dodávky, lze však dokoupit. Napájení PoE rovněž zajistí dokonalé propojení mezi přístupovým bodem a PoE přepínačem nebo PoE injektorem, protože se nemůže stát, že by někdo omylem odpojil napáječ nebo náhodou „vykopl“ napájení k konektoru na zařízení. To proto, že datové kabely jsou v RJ-45 zásuvce zajištěny zámkem. Navíc jsou konektory schované ze spodní strany přístupového bodu, tzn. po instalaci nejsou vidět a nejsou snadno přístupné.

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »