NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Dohoda Viasatu za Inmarsat za 7,3 miliardy dolarů dostává od Evropské komise zelenou

Viasat Inmarsat deal

Akvizice amerického poskytovatele satelitního širokopásmového připojení Viasat britského protějšku Inmarsat za 7,3 miliardy dolarů dostala zelenou od Evropské komise. Schválení následuje po schválení Úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) ve Spojeném království 9. května a Federální komunikační komisí (FCC) v USA 19. května. Očekává se, že dohoda bude uzavřena do konce května.

Dohoda umožní spojené společnosti integrovat svá spektra, satelitní a pozemní aktiva jako „globální vysokokapacitní hybridní vesmírnou a pozemní síť“, která bude poskytovat satelitní širokopásmové a úzkopásmové služby komerčním a vládním sektorům. Globální služby IoT zůstanou primárním a rozvíjejícím se trhem pro rozšířené služby konektivity Viasat, uvedla společnost.

Předchozí recenze CMA varovala, že spojení by „vedlo k tomu, že letecké společnosti budou čelit vyšším cenám a horší kvalitě palubního Wi-Fi“. CMA vyjádřila obavy, že existuje již omezená konkurence ohledně nabídky palubní Wi-Fi pro použití cestujícími, kde jsou tyto dvě sítě klíčovými hráči, a složitosti na trhu pro nové hráče, jako jsou Starlink a OneWeb. Schválení EK po konečném schválení CMA a FCC však znamená, že dohoda bude uzavřena.

Viasat se zavázal rozšířit vysoce kvalifikovaná pracovní místa v klíčových oblastech a zvýšit výdaje na výzkum a vývoj ve Spojeném království o 30 procent. Nákup zahrnuje 850 milionů dolarů v hotovosti, které přijdou akcionářům společnosti Inmarsat, plus 3,1 miliardy dolarů v kmenových akciích Viasat (46,36 milionů akcií) a převzetí čistého dluhu ve výši 3,4 miliardy dolarů. Tržby a zisky budou „rozmanitější, odolnější a globálnější“, s potenciálem „procentuálního růstu tržeb a zisku ve střednědobém výhledu“.

Společnost Viasat má významný podíl na trhu s konektivitou pro domácnosti a letectvím/obranou v Severní Americe a pověstí „satelitní technologie s ultravysokou kapacitou“. Inmarsat podle tiskové zprávy slouží globální mobilitě, vládě, internetu věcí a podnikovým sektorům. V současné době poskytuje „bezpečnostní a konektivní služby pro více než jeden milion mobilních a obranných platforem“, uvedla společnost.

Inmarsat si nárokuje „nejrozmanitější portfolio na světě“ mobilních telekomunikačních satelitních sítí a globální portfolio spektra na 1525-1646,5 pokrývající L-band, Ka-band a S-band. Jeho nový satelitní systém ELERA, poskytující úzkopásmové připojení k internetu věcí v pásmu L, byl oznámen v srpnu, aby mohl být provozován pro zákazníky z oblasti letectví od roku 2022. Je prezentován jako „odrazový můstek pro inovace… na souši, na moři i ve vzduchu“.

Sloučená společnost nabídne široké portfolio licencí na spektrum v pásmech Ka, L a S a flotilu 19 satelitů s 10 dalšími ve výstavbě, jejichž start je naplánován během příštích tří let. Plánuje se, že stopa v Ka-pásmu bude zahrnovat také polární pokrytí, aby se spojila s aktivy v L-pásmu pro podporu aplikací náročných na šířku pásma vyžadujících úzkopásmové připojení a internet věcí „za každého počasí… a vysoce spolehlivé“.

Schopnosti společnosti Viasat – konkrétně její „technologie tvarování paprsku, koncové uživatelské terminály a užitečné zatížení a její hybridní multiorbitové vesmírně-pozemské síťové možnosti“ – odemknou větší hodnotu ze spektra L-pásma Inmarsatu a stávajících vesmírných aktiv. Nová společnost se bude chlubit „nabídkou technologií a služeb“ od první společnosti a rozsáhlou „distribucí technologií, výroby a služeb“ od druhé.

Zdroj: rcrwireless.com

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »