Několik čínských technologických firem nedávno uvedlo na trh několik čipů, které budou pohánět „Global Scheduling Ethernet“ neboli GSE, síťový protokol navržený pro velké objemy dat a vysoké přenosové rychlosti, které vyžaduje umělá inteligence a další vysoce výkonné pracovní úlohy. Podle serveru The Register pracuje státní společnost China Mobile, největší mobilní operátor v zemi, na této technologii od roku 2023 poté, co zveřejnila bílou knihu (PDF) o „Technické architektuře plně plánovaného Ethernetu“.
Tato technologie je podobná té, na které pracuje konsorcium Ultra Ethernet Consortium (UEC). Tato skupina spolupracuje na vytvoření technologie, která umožní clusterům HPC a AI efektivně a účinně komunikovat při využití stávajícího hardwaru.
Současná technologie Ethernetu není stavěná na masivní pracovní zátěž tréninku AI a dalších HPC aplikací. Velké a vytížené sítě, které obvykle najdete v datových centrech, znesnadňují pohyb dat, což vede k nepřijatelným úrovním latence. Proto datová centra, která používají grafické procesory Nvidia, obvykle využívají technologie jako NVLink, které umožňují přímou komunikaci jejich systémů. NVLink je však proprietární systém, který funguje pouze s produkty Nvidia, což omezuje jeho užitečnost a prodražuje jeho nasazení.
V říjnu 2024 měla UEC 97 členů a společnost AMD minulý měsíc představila první síťovou kartu připravenou pro Ultra Ethernet. Mezitím se na vývoji GSE podílelo více než 50 organizací, včetně poskytovatelů cloudových služeb, výrobců čipů a vzdělávacích institucí z Číny i mimo ni.
Jiní naopak informovali, že společnost Chine Mobile nasadila systém v jednom ze svých datových center a dosáhla masivního zlepšení výkonu pro trénink umělé inteligence.
Zdá se, že GSE je přímým konkurentem toho, na čem pracuje UEC. Nicméně i když oba týmy údajně vydaly hardware pro obě technologie, stále jsme se nedočkali srovnání jejich schopností. Bylo by zajímavé zjistit, která z těchto technologií funguje lépe a je cenově výhodnější.
Zdroj: tomshardware.com