NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Certifikované WiFi 6 přináší novou éru rádiové komunikace

Wifi 6

Nová generace zařízení WLAN pro budování rádiových místních sítí, které se skrývají pod souhrnným komerčním názvem WiFi 6 (podle standardu IEEE 802.11ax), přináší mnohá vylepšení jako vyšší přenosové rychlosti, efektivnější přidělování přenosové kapacity více zařízením připojeným k sítí, spolehlivější poskytování přenosové kapacity pro aplikace s vysokými nároky jako je streamované video a také lepší výdrž baterie díky efektivnějšímu řízení napájení. Nyní je už na světě certifikovaná verze WiFi 6, kterou zajišťuje sdružení Wi-Fi Alliance.

I když je v současnosti na trhu již několik produktů s označením WiFi 6, velkým krokem k přijetí tohoto nového standardu je oznámení certifikačního programu „Wi-Fi Certified 6“ od sdružení Wi-Fi Alliance. Účelem certifikačního programu je rozšířit produkty a aplikace s WiFi 6, které budou splňovat nejvyšší standardy v oblasti bezpečnosti a interoperability, a zároveň poskytnou výrobcům prostředek k odlišení se od konkurence.

Zde je třeba vysvětlit, jaký je rozdíl mezi zařízením, které je Wi-Fi 6 kompatibilní a zařízením s certifikovaným WiFi 6 standardem. V rámci certifikačního programu, který je otevřen pouze pro členy sdružení Wi-Fi Alliance, jsou produkty podrobovány důkladnému testování, a pokud vyhoví přísným standardům, mohou výrobci na svém produktu, balení a v marketingových materiálech uvádět logo Wi-Fi Certified 6. To však neznamená, že necertifikovaný produkt je automaticky horší. Například společnost Apple již roky ignoruje certifikaci sdružení Wi-Fi Alliance a její zařízení stále fungují v souladu s nejnovějšími standardy WiFi.

Nový standard je technicky známý jako IEEE 802.11ax, ale na trh bude uváděn pod komerčním označením WiFi 6. To nyní zahrnuje starší verze WiFi, takže standard 802.11n bude nyní také známý jako WiFi 4, a standard 802.11ac bude označován jako WiFi 5. Díky tomu může spotřebitel mnohem snadněji identifikovat, jakým standardem je prodávané zařízení vybaveno.

WiFi 6 poskytuje téměř čtyřnásobnou kapacitu sítě WiFi 5, má nižší latenci a mnohem efektivnější využívá dostupné přenosové kapacity, což bude mít významný dopad na využití Wi-Fi v komerčních budovách a dalších prostorech, kde se pohybuje mnoho osob, protože budou moci efektivněji využívat dostupnou přenosovou kapacitu a mít vyšší přenosové rychlosti.

Vyšší energetická účinnost WiFi 6 umožňuje zvýšit životnost baterií ve smartphonech a dalších přenosných zařízeních a rovněž to nabízí zajímavé možnosti pro využití WiFi 6 v oblastech M2M a IoT. Standard Wi-Fi 6 zvyšuje maximální rychlost z 3,5 Gb/s až na 9,6 Gb/s. Tato čísla jsou sice víceméně teoretická, ale výhoda zvýšení rychlosti umožní síti pracovat efektivněji a bude schopna poskytnout více dat najednou.

Díky certifikačnímu programu „Wi-Fi Certified 6“ od sdružení Wi-Fi Alliance se tak brzy dočkáme množství nových zařízení, které tuto nálepku hrdě ponesou.

VPortal modul Pevné služby
telekomunikace

ČTÚ: VPortal má nový modul Pevné služby

K 1. 12. 2023 byla spuštěna nová verze Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality

ČÍST DÁLE »