NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Budoucnost řízení dopravy je v inteligentních kamerových systémech

Budoucnost řízení dopravy

ProficommsProblémem narůstajícího objemu dopravy se musejí obce, města a kraje zabývat stále intenzivněji. K zajištění vyšší bezpečnosti a plynulosti dopravy přispívají poslední dobou zejména moderní kamerové systémy. Tyto systémy již dávno nenabízí jen “hloupé” sledování provozu. Díky kombinaci moderních dopravních kamer a specializovaného software dokáží vyhodnotit aktuální situaci na silnici a v případě nenadálé události obratem upozornit řídící centrum, případně automaticky spustit sled přednastavených událostí (např. snížení maximální povolené rychlosti, uzavření jednoho jízdního pruhu, apod.).

proficomms kamera 1proficomms kamera 2

Nadnárodní koncern TKH se svojí značkou SIQURA nabízí celou řadu kamer vhodných pro dálnice, silnice, křižovatky či tunely. Jedná se o modelovou řadu SIQURA XCU – modely Compact, Thermal, duální XCU Fusion (kombinace optické a termální kamery) nebo speciální PTZ kamera TrafficPTZ Ultimo v2. Tyto kamery se vyznačují kvalitním zpracováním, robustním provedením, nerezovým krytem a velmi vysokou spolehlivostí. Kombinace všech těchto vlastností snižuje i budoucí náklady vynaložené na pravidelnou údržbu, servis a obsluhu. Využitím sofistikovaného software CITILOG lze pak zajistit vyšší bezpečnost provozu na silnicích. Systém například umí spolehlivě sledovat a hodnotit úroveň a hustotu dopravy, detekovat chodce na vozovce, pomalu jedoucí vozidlo nebo jízdu v protisměru. Všechny tyto sledované události umožňují rychlejší reakce na nečekané události, snižují počet dopravních nehod, zvyšují plynulost dopravy a zajišťují účinnější řízení dopravy ve sledovaném regionu. Kombinace kamer SIQURA se softwarem CITILOG je již několik let úspěšně provozována ve známém pražském tunelu a setkáváte se s nimi v každodenním provozu i na dalších místech v České a Slovenské republice – zejména na dálnicích a v tunelech.

proficomms kamera 3

Další oblastí, kde může kamerový systém velmi pomoci je dohled nad dodržováním dopravních pravidel, sledování nebezpečného chování řidičů a hledání odcizených vozidel. Zde může společnost TKH nabídnout zejména dopravní kamery Tattile, určené pro inteligentní dopravní systémy. Jedná se o unikátní kamery, které mají přímo v sobě integrované inteligentní video analýzy pro rozpoznávání registrační značky (SPZ), rychlosti, barvy vozidla, modelu a značky. Vše tedy probíhá přímo v kameře např. včetně detekce jízdy na červenou. Systémy se dodávají jako stand-alone řešení, které funguje v režimu Plug&Play. Tyto kamery mohou také efektivně pomoci s hledáním kradených vozidel – neboť nabízí velmi přesné, spolehlivé a rychlé rozpoznání SPZ až do rychlosti 250km/h. Následné autonomní srovnání rozpoznané SPZ s databází uložených vozidel pak slouží k identifikaci hledaných či odcizených vozů. V případě nalezení shody může být obratem informována policie a kamerový systém tak velkou měrou přispívá ke snižování kriminality.

Moderní kamerové systémy čím dál více pronikají do každodenního života, pomáhají zlepšovat dopravní situaci v obcích a plynulost na silnicích. Díky inteligentním analýzám pomáhají mnohem účinněji i tam, kde byl dříve nutný neustálý dohled člověka.

Autorizovaným distributorem značky Siqura je společnost PROFIcomms, s.r.o., jejíž produktoví manažeři Vám ochotně poradí s Vaším projektem nebo požadavky.

Foto: fanjianhua / Freepik