Indický operátor Bharti Airtel oznámil, že již dosáhl 1 milionu unikátních předplatitelů 5G za méně než 30 dní od doby, kdy komerčně spustil tuto technologii v určitých oblastech země.
Minulý měsíc Airtel oznámil spuštění 5G služeb v Dillí, Bombaji, Chennai, Bengaluru, Hajdarábádu, Siliguri, Nagpur a Varanasi. Služby v těchto městech jsou zaváděny postupně, protože operátor pokračuje ve výstavbě své 5G sítě.
Randeep Sekhon, technický ředitel Bharti Airtel, řekl: „Jsou to první dny, ale reakce zákazníků jsou velmi povzbudivé. Naše síť se buduje každý den, i když všechna 5G zařízení jsou nyní schopna pracovat v síti Airtel 5G Plus, až na několik výjimek, které by měly být také provedeny v nadcházejících týdnech. Budeme pokračovat v rozvoji naší sítě s vizí propojit celou zemi.“
Společnost Airtel zahájila zkušební provoz 5G v roce 2021 a uvedla, že se stala prvním operátorem, který v zemi komerčně spustil 5G.
Bharti Airtel využívá k poskytování služeb 5G především zařízení od Ericssonu, Nokie a Samsungu. Indický operátor si zajistil celkem 19 800 megahertzů spektra v pásmech 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz, 3,3 GHz a 26 GHz v nedávné aukci, kterou provedla indická vláda.
Konkurenční telekomunikační společnost Reliance Jio Infocomm také nedávno oznámila spuštění zkušební verze svých služeb 5G v Bombaji, Dillí, Kalkatě a Varanasi. Operátor potvrdil, že jeho 5G služba bude nabízena prostřednictvím 5G Standalone architektury a prostřednictvím mixu bezdrátového spektra v pásmech 700 MHz, 3,5 GHz a 26 GHz.
Mezitím Vodafone Idea v současné době jedná s několika prodejci o dodávce 5G zařízení. Telco se také snaží získat finanční zdroje pro spuštění své 5G sítě.
Očekává se, že více než 200 indických měst získá službu 5G v příštích šesti měsících a služby 5G by mohly být dostupné v 80–90 % země v příštích dvou letech.
Nedávný průzkum společnosti Ookla zjistil, že 89 % respondentů mělo v úmyslu přejít na síť 5G. Dále, 48 % z této skupiny má v plánu tak učinit co nejdříve, i když musí změnit poskytovatele, zatímco 20 % uvedlo, že počkají, až jejich poskytovatelé služeb upgradují na síť 5G. Pouze 2 % respondentů uvedla, že vůbec nehodlají upgradovat na 5G.
Na otázku, které služby by využívali více, kdyby měli lepší připojení díky 5G, se objevily tři nejčastější případy použití: streamování videa (70 %), mobilní hry (68 %) a zasílání sociálních zpráv (63 %).
Zdroj: rcrwireless.com