NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

AWS zakládá výzkumné centrum kvantových sítí

AWS quantum processor

Amazon Web Services oznámila AWS Center for Quantum Networking (CQN), které bude zkoumat kvantové sítě a kvantový internet.

CQN se bude zabývat dlouhodobými problémy, až se kvantové počítače objeví ve skutečnosti, a musí být propojeny, aby vytvořily výkonné sítě. Kvantové sítě vyžadují neuvěřitelně přesné načasování a použití velmi slabých signálů skládajících se z jednotlivých fotonů, což bude vyžadovat zcela novou třídu opakovačů a převodníků.

Oznámení navazuje na stávající online kvantovou službu Braket společnosti AWS a její Centrum pro kvantové výpočty, které byly spuštěny v roce 2020 a 2021.

Dlouhodobé cíle

“Zatímco kvantové výpočty jsou i nadále hlavní oblastí investic a pokroku pro akademické i průmyslové výzkumníky, jsou pouze jednou složkou širší třídy kvantových technologií,” uvedli na blogu vědci z AWS Denis Sukachev a Mihir Bhaskar. “Aby se odemkl plný potenciál kvantových zařízení, je třeba je propojit do kvantové sítě, podobně jako jsou dnešní zařízení propojena přes internet.”

Kvantové sítě v podstatě distribuují „zapletení“, takže kvantové stavy užitečné v jednom uzlu mohou být sdíleny v jiném. Toho lze dosáhnout pouze sdílením jednotlivých fotonů světla a velmi přesným načasováním měření. To bude provedeno pomocí stejných optických vláken jako dnešní internet, čímž vznikne paralelní kanál vedle klasické internetové komunikace.

“Navzdory tomu, že se jim nevěnuje stejná pozornost jako kvantovým počítačům, mají kvantové sítě fascinující možné aplikace,” uvedli vědci. “Jednou z nich je umožnění globální komunikace chráněné distribucí kvantových klíčů s úrovní soukromí a zabezpečení, kterou nelze dosáhnout pomocí konvenčních šifrovacích technik. Kvantové sítě také poskytnou výkonné a bezpečné cloudové kvantové servery tím, že se propojí a rozšíří možnosti jednotlivých kvantových procesorů.”

Kromě těchto prohlášení ještě není jasné, co bude nové centrum dělat. Na dotaz společnosti Inside Quantum Computing, zda by vyráběla kvantové opakovače, hlavní výzkumná pracovnice AWS Antia Lamas-Linaresová odpověděla: „Tyto informace nezveřejňujeme, zvláště v tak rané fázi technologie. Mohu se s vámi podělit o to, že AWS Center for Quantum Networking bude přímo pracovat na kvantovém hardwaru relevantním pro řešení hlavní výzvy v této oblasti: jak vybudovat škálovatelnou komerční kvantovou síť.“

Sukachev i Bhaskar se připojili k AWS z Harvardu jako výzkumníci na plný úvazek. Centrum kvantových sítí bude sídlit v širší oblasti Bostonu.

Stávající Centrum pro kvantové výpočty společnosti AWS sídlí v Pasadeně v Kalifornii.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: AWS

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »