NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ArianeSpace vypustila na oběžnou dráhu dva telekomunikační satelity

ArianeSpace's Ariane 5

ArianeSpace vypustila na oběžnou dráhu telekomunikační satelity pro společnosti Embratel a Eutelsat.

Minulý týden odstartovala raketa společnosti Ariane 5 z vesmírného střediska Guiana (CSG) ve Francouzské Guyaně.

Na oběžnou dráhu byly vypuštěny dva telekomunikační satelity; Star One D2, postavený společností Maxar Technologies pro brazilského operátora Embratel, a EUTELSAT QUANTUM pro Eutelsat, vyvinutý společností Airbus Defence and Space a European Space Agency (ESA).

“S tímto novým úspěchem Ariane 5, prvním v roce 2021, je společnost ArianeSpace potěšena pokračováním služby dvěma nejvěrnějším zákazníkům, operátorům Embratel a Eutelsat,” řekl Stéphane Israël, generální ředitel společnosti ArianeSpace. “Tato mise se dvěma vysoce inovativními satelity na palubě znovu potvrdila konkurenceschopnost a spolehlivost našich spouštěcích řešení slouží ambicím našich zákazníků.”

Star One D2, postavený na platformě třídy Maxar 1300 s transpondéry v pásmech Ku, Ka, C a X, rozšíří širokopásmové pokrytí ve Střední a Jižní Americe. S výkonem 19,3 KW a hmotností 7 tun se nový systém připojuje k flotile společnosti Embratel s pěti geostacionárními satelity – Star One D1, C1, C2, C3 a C4.

“Jsme velmi spokojeni s úspěšným vypuštěním Star One D2, největšího satelitu, jaký jsme kdy vyrobili, a který dále posílí naše vedoucí postavení na trhu a poskytne více zdrojů pro telekomunikace v Brazílii a Latinské Americe,” říká José Félix, prezident společnosti Claro z Brazílie.

„Nový satelit rozšíří naši činnost o klienty v regionu a poskytne větší kapacitu pro přenos dat obecně a pro naši strukturu mobilních telefonů (backhaul), což pomůže při rozšiřování mobilních služeb,“ říká José Formoso, generální ředitel společnosti Embratel.

Vyvinutý ve spolupráci mezi Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), Eutelsat a Airbus Defence and Space, konfigurovatelný softwarový design EUTELSAT QUANTUM znamená, že půjde o první univerzální satelit, který lze podle potřeby opakovaně upravovat podle požadavků zákazníka.

Maxar byl také pověřen výrobou nového geostacionárního komunikačního satelitu pro SiriusXM. Družice SXM-9, založená na platformě třídy Maxar 1300, začne fungovat v roce 2024 a nahradí SXM-7, který byl po anomálii užitečného zatížení, která nastala měsíc po jeho spuštění, prohlášen za úplnou ztrátu. Družice SXM-8 dokončila testování na oběžné dráze a minulý měsíc byla předána společnosti SiriusXM.

Tento týden čínská kosmická agentura neočekávaně vypustila dva satelity z jejího střediska Taiyuan. Dvě užitečné zátěže, nazývané KL-Beta-A a KL-Beta-B, byly postaveny šanghajským institutem pro mikrosatelitní inovace Čínské akademie věd (CAS) a provozuje je německo-čínská společnost KLEO-connect. Tyto dva satelity jsou údajně prototypy komunikačních satelitů LEO před plánovanou konstelací poskytovat služby internetu věcí.

Státní China Satcom také vypustil komunikační satelit – Zhongxing -2E – vypuštěný na oběžnou dráhu ze střediska Xichang Satellite Launch Center. Družice, známá také jako ChinaSat-2E, bude poskytovat televizní, rozhlasové, širokopásmové multimédia a další přenosové služby.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: ArianeSpace

@RadekVyskovsky

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »