NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ArianeSpace vypustila na oběžnou dráhu dva telekomunikační satelity

ArianeSpace's Ariane 5

ArianeSpace vypustila na oběžnou dráhu telekomunikační satelity pro společnosti Embratel a Eutelsat.

Minulý týden odstartovala raketa společnosti Ariane 5 z vesmírného střediska Guiana (CSG) ve Francouzské Guyaně.

Na oběžnou dráhu byly vypuštěny dva telekomunikační satelity; Star One D2, postavený společností Maxar Technologies pro brazilského operátora Embratel, a EUTELSAT QUANTUM pro Eutelsat, vyvinutý společností Airbus Defence and Space a European Space Agency (ESA).

“S tímto novým úspěchem Ariane 5, prvním v roce 2021, je společnost ArianeSpace potěšena pokračováním služby dvěma nejvěrnějším zákazníkům, operátorům Embratel a Eutelsat,” řekl Stéphane Israël, generální ředitel společnosti ArianeSpace. “Tato mise se dvěma vysoce inovativními satelity na palubě znovu potvrdila konkurenceschopnost a spolehlivost našich spouštěcích řešení slouží ambicím našich zákazníků.”

Star One D2, postavený na platformě třídy Maxar 1300 s transpondéry v pásmech Ku, Ka, C a X, rozšíří širokopásmové pokrytí ve Střední a Jižní Americe. S výkonem 19,3 KW a hmotností 7 tun se nový systém připojuje k flotile společnosti Embratel s pěti geostacionárními satelity – Star One D1, C1, C2, C3 a C4.

“Jsme velmi spokojeni s úspěšným vypuštěním Star One D2, největšího satelitu, jaký jsme kdy vyrobili, a který dále posílí naše vedoucí postavení na trhu a poskytne více zdrojů pro telekomunikace v Brazílii a Latinské Americe,” říká José Félix, prezident společnosti Claro z Brazílie.

„Nový satelit rozšíří naši činnost o klienty v regionu a poskytne větší kapacitu pro přenos dat obecně a pro naši strukturu mobilních telefonů (backhaul), což pomůže při rozšiřování mobilních služeb,“ říká José Formoso, generální ředitel společnosti Embratel.

Vyvinutý ve spolupráci mezi Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), Eutelsat a Airbus Defence and Space, konfigurovatelný softwarový design EUTELSAT QUANTUM znamená, že půjde o první univerzální satelit, který lze podle potřeby opakovaně upravovat podle požadavků zákazníka.

Maxar byl také pověřen výrobou nového geostacionárního komunikačního satelitu pro SiriusXM. Družice SXM-9, založená na platformě třídy Maxar 1300, začne fungovat v roce 2024 a nahradí SXM-7, který byl po anomálii užitečného zatížení, která nastala měsíc po jeho spuštění, prohlášen za úplnou ztrátu. Družice SXM-8 dokončila testování na oběžné dráze a minulý měsíc byla předána společnosti SiriusXM.

Tento týden čínská kosmická agentura neočekávaně vypustila dva satelity z jejího střediska Taiyuan. Dvě užitečné zátěže, nazývané KL-Beta-A a KL-Beta-B, byly postaveny šanghajským institutem pro mikrosatelitní inovace Čínské akademie věd (CAS) a provozuje je německo-čínská společnost KLEO-connect. Tyto dva satelity jsou údajně prototypy komunikačních satelitů LEO před plánovanou konstelací poskytovat služby internetu věcí.

Státní China Satcom také vypustil komunikační satelit – Zhongxing -2E – vypuštěný na oběžnou dráhu ze střediska Xichang Satellite Launch Center. Družice, známá také jako ChinaSat-2E, bude poskytovat televizní, rozhlasové, širokopásmové multimédia a další přenosové služby.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: ArianeSpace

@RadekVyskovsky

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »