NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Airtel a Mavenir dokončily první ověření 5G NSA založené na O-RAN v Indii

Bharti Airtel

Indický operátor Bharti Airtel dokončil ve spolupráci se společností Mavenir údajně první 5G indickou síť s otevřeným rádiovým přístupem (Open RAN).

Řešení Mavenir Open Virtualized Radio Access Network (Open vRAN) je založeno na komerčním běžně dostupném hardwaru a 3500MHz rádiu využívajícím otevřená rozhraní definovaná O-RAN Alliance.

Ověření 5G na bázi O-RAN bylo provedeno v Chandigarh a Mohali s použitím testovacího spektra v pásmu 3 500 MHz, které společnosti Airtel přidělilo ministerstvo telekomunikací (DoT). Rychlosti přes 1 Gbps byly ověřeny se zařízením nasazeným a nakonfigurovaným v režimu Non-Standalone (NSA) a pomocí komerčně dostupných mobilních zařízení 5G.

Randeep Sekhon, technický ředitel společnosti Bharti Airtel, řekl: „Toto je významný milník pro ekosystém Open RAN v Indii a další potvrzení rostoucí připravenosti sítí 5G založených na otevřené architektuře. Airtel s potěšením stojí v čele inovačního úsilí O-RAN Alliance v Indii. Těšíme se na prohloubení našeho technologického partnerství se společností Mavenir a na spolupráci na urychlení zavádění těchto sítí s rádiovým přístupem.“

BG Kumar, prezident komunikačních služeb ve společnosti Mavenir, řekl: „Jsme nadšeni z partnerství s Airtel na cestě 5G Open RAN. Toto partnerství se společností Airtel dalo impuls ekosystému Open RAN k rychlejšímu nasazení Open RAN. Mavenir se zavázal k indickému trhu svými pokračujícími investicemi do vývoje špičkových technologií ve výzkumných a vývojových centrech po celé Indii.”

Airtel byl prvním operátorem v Indii, který komerčně nasadil otevřené virtuální řešení RAN založené na disagregované a otevřené architektuře definované O-RAN Alliance.

Minulý měsíc společnost Bharti Airtel uvedla, že očekává nasazení své sítě 5G pomocí zařízení od evropských dodavatelů a zařízení Open RAN.

„V souladu s národní politikou nenakupujeme od čínských prodejců rádio ani žádné základní vybavení. Další dva [Nokia a Ericsson] jsou v našich sítích hodně přítomni a mluvíme s každým, kdo může prodávat do Indie a dodržuje indické zásady. Budeme schopni spolupracovat nejen s tradičními dodavateli, ale také s prodejci O-RAN. V Paňdžábu již probíhá zkušební verze s americkým Mavenirem, kde jsme schopni vidět rychlosti 1 Gbps plus. Nezbytně tedy bude směs prodejců,“ řekl údajně CTO společnosti Randeep Sekhon.

Sekhon také řekl, že Airtel se může podílet na získání 100 megahertzů spektra 5G v aukci spektra, kterou letos indická vláda uskuteční, a dodal, že společnost je otevřena koupit nižší množství spektra, pokud základní ceny zůstanou vysoké.

Výkonný ředitel uvedl, že Airtel bude technicky připraven spustit svou 5G síť dva nebo tři měsíce poté, co místní regulátor udělí 5G frekvence.

Zdroj: rcrwireless.com