NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

5G sítě a multicloud

Cisco ASR 9000

Svět se v současnosti připravuje na 5G sítě i multicloud a poskytovatelé služeb stále častěji vnímají změny, které s sebou tento vývoj přináší. Aby mohli využít nových možností, potřebují moderní přístupy a modely pro efektivní budování a správu kritické IP síťové infrastruktury. Společnost Cisco proto představila novinky ve své platformě směrovačů pro okraj sítě určené pro poskytovatele služeb. Ti tak mohou snadněji transformovat svůj byznys, a zároveň díky předplatitelskému modelu získají flexibilitu pro nákup kapacity dle aktuálních potřeb.

Na začátku příštího desetiletí můžeme očekávat rozmach 5G připojených zařízení, a to z 2,3 milionu v roce 2020 až na 25 milionů v roce 2021. Dynamický vzestup zažijí také multicloudové služby. Ten je způsoben změnami v doručovaném obsahu, nárůstu výpočetních možností zařízení a cloudovými požadavky. Už v roce 2021 totiž všichni lidé na světě vygenerují 850 ZB dat. To znamená téměř čtyřnásobný nárůst oproti roku 2016, kdy to bylo 220 ZB. Způsob, jakým jsou IP sítě navrhovány a budovány proto bude hrát klíčovou roli pro poskytovatele služeb, kteří budou této změně muset čelit.

Lepší, silnější, rychlejší

V posledních deseti letech už více než 4500 poskytovatelů služeb, velkých podniků a zákazníků z veřejného sektoru globálně spoléhá na platformu směrovačů pro okraj sítě Cisco ASR 9000. Spravují tak miliardy připojených zařízení ve své síti. Nyní byla tato platforma rozšířena a umožní zákazníkům společnosti Cisco snadno vstoupit do nové multicloudové éry. Nabízí nový software pro automatizaci a síťový procesor se 100GE kartami rozhraní pro zvýšení výkonu sítě a rozšíření na síťový operační systém IOS XR.

Ochrana investic díky flexibilnímu spotřebitelskému modelu

Při budování své IP infrastruktury jsou si dnes poskytovatelé služeb vědomi vývojem end-to-end architektury, která musí podporovat mnoho služeb generující zisky. Zároveň ale musí být připraveni na nevyhnutelný nárůst objemu přenášených dat. Aby jim společnost Cisco pomohla tyto výzvy překonat, nabízí licenční model pay-as-you-grow. Ten umožní jejím zákazníkům aktivovat karty rozhraní nové generace na vyžádání, aniž by musely být nasazeny v šasi ASR 9000. Zákazníci společnosti Cisco tak nemusejí odhadovat, kolik kapacity budou potřebovat. Licence mohou být snadno přiděleny kdekoliv v globální síti, čímž poskytovatelé služeb dosáhnou optimalizace svých investičních nákladů, zjednodušení plánování a lepší přehled o celé síti. Díky softwaru Cisco IOS XR je systém ASR 9000 také připraven na automatizaci. Poskytovatelé služeb nyní mohou využít výhody celého portfolia Cisco Crosswork Network Automation, což je nejkomplexnější řešení pro closed-loop automatizaci v masivním měřítku, které zahrnuje multivendorové sítě.