NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

5G dosáhne 55 % mobilních připojení v Latinské Americe do roku 2030

5G dosáhne 55 % mobilních připojení v Latinské Americe do roku 2030

Podle zprávy GSMA bude do roku 2025 technologie 5G tvořit 14 % celkových mobilních připojení v regionu. Podle nedávné zprávy telekomunikační asociace GSMA se předpokládá, že 5G dosáhne 55 % celkových mobilních připojení v Latinské Americe do roku 2030, což je nárůst z aktuální penetrace kolem 5 %. Zpráva také odhalila, že region bude mít do konce desetiletí celkem 425 milionů předplatitelů v segmentu 5G.

„Do té doby bude technologie 5G představovat dvoucifernou část celkových připojení v Argentině, Brazílii, Chile, Mexiku, Guatemale a Uruguayi. Ve druhé polovině desetiletí se adopce 5G prudce zvýší, jakmile se objeví nové trhy 5G a stávající sítě 5G se rozšíří do nových oblastí,“ uvádí zpráva.

K dubnu 2024 již celkem 29 operátorů v 10 zemích spustilo komerční služby 5G v celém regionu. „Mnozí další to plánují v nadcházejících letech. Pro ty, kteří jsou průkopníky, dosahuje adopce 5G úrovně masového trhu. Například Movistar Chile na MWC Barcelona 2024 odhalil, že překonal 1,5 milionu zákazníků 5G, což odpovídá téměř pětině jeho celkových mobilních připojení,“ dodává zpráva.

GSMA také poznamenala, že první případy použití 5G v Latinské Americe se týkají vylepšených mobilních širokopásmových služeb (eMBB) a pevného bezdrátového přístupu (FWA) k uspokojení rostoucí poptávky po konektivitě. Očekává se, že technologie 5G přispěje v roce 2030 k latinskoamerické ekonomice částkou 70 miliard dolarů, což bude představovat téměř 11 % celkového ekonomického dopadu mobilního sektoru, uvádí zpráva.

„Velká část tohoto přínosu se projeví během druhé poloviny desetiletí. Některé země jsou v raných fázích nasazení, což znamená, že přínosy se zvýší, jakmile technologie začne škálovat.“

Do roku 2030 se očekává, že Brazílie bude zemí s nejvyšší penetrací 5G, protože tato technologie bude tvořit 78 % celkové mobilní základny země, uvádí zpráva. V roce 2023 technologie 5G tvořila 9 % celkové mobilní základny země.

Zpráva GSMA ukázala, že penetrace 5G na mexickém trhu by měla dosáhnout 62 % do roku 2030, což je nárůst ve srovnání s penetrací 6 % v loňském roce. Mezitím zpráva také uvádí, že penetrace 5G v Argentině by měla dosáhnout 46 % do roku 2030. Penetrace 5G dosáhla v loňském roce 2 % všech mobilních připojení v Argentině, uvádí zpráva GSMA.

Zdroj: rcrwireless.com