NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Společnost Sigfox zveřejnila specifikaci pro rádiové rozhraní

Sigfox Bubble

Společnost Sigfox zveřejnila specifikaci pro rádiové rozhraní svého stejnojmenného komunikačního systému, který je určen pro připojení různých zařízení a věcí k IoT. Za tímto krokem stojí očekávání společnosti ohledně velkého nárůstu požadavků na připojení zařízení a věcí, a to včetně spotřebních zařízení. Zveřejnění specifikace znamená, že každý výrobce, vývojář či inženýr může nyní vyvíjet a registrovat produkty v síti Sigfox. Tento krok se týká připojených zařízení a věcí, nikoliv základnových stanic a infrastruktury, které jsou patentovány společností Sigfox.

Doposud byla tato specifikace k dispozici pouze na požádání v rámci NDA (Non-Disclosure Agreement), aby francouzská firma byla schopna kontrolovat počet zařízení, které využívají připojení k její síti. Christophe Fourtet, spoluzakladatel společnosti Sigfox, k tomu uvedl: „Zveřejnění specifikace bylo vždy součástí ambicí společnosti Sigfox, jsme nadšení z tisíců nových případů použití, které se budou objevovat. Naši partneři po celém světě se těší na to, že se stanou součástí tohoto vývoje.“

Podle společnosti Sigfox je otevření specifikace pro všechny běžným krokem při vytváření standardu, jako je např. Bluetooth. V roce 2019 bude Sigfox usilovat o rozšíření této technologie na některých klíčových trzích, včetně vstupu na nové trhy jako je Čína, Indie a Rusko. Snahou je také větší rozšíření v USA, kde je pokrytí zatím nerovnoměrné. V současné době Sigfox hledá prezidenta pro své zastoupení v USA, poté co před Vánocemi toto místo opustil Christian Olivier.

Firmy v současné době prosazují strategii „Zero-G“ neboli „0G“ jako pokus o novou definici síťové technologie LPWA (Low Power Wide Area) jako základní technologie pro 3G a 4G a další technologie, které budou součástí raného ekosystému 5G.

Společnost Sigfox na své poslední akci Connect v říjnu 2018 v Berlíně představila lokalizační zařízení Bubble (viz obr.), což je lokalizační řešení, které umožňuje vysoce přesné vnitřní a venkovní lokalizační služby – s dosahem 1 až 10 metrů. Na rozdíl od podobných zařízení BLE je lokalizační zařízení Bubble monitorováno, což znamená, že Sigfox sleduje jejich stav a úroveň nabití a dokonce upozorňuje zákazníky v případě rušení. Společnost Sigfox v současné době působí ve 45 zemích (nově v Maďarsku a Švýcarsku) a její technologie obsluhuje 802 milionů lidí a pokrývá 3,8 milionu km2. Cílem pro rok 2019 rozšířit tuto technologii do 60 zemí a obsluhovat 1 miliardu lidí.

Zdroj: Enterprise IoT Insights