NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Přes 500.000 domácností bude připojeno 5 Gbit/s, lidé dosáhnou na půlku

broadband internet

Vodafone do konce roku převede v ČR přes 500.000 domácností na rychlejší pevný internet umožňující až 5 Gbit/s, zákazníci ale dostanou k dispozici maximálně poloviční rychlost. Loni operátor modernizoval 200.000 kabelových přípojek a letos jich bude dalších 310.000. Všech 1,6 milionu domácností, které pod síť patří, bude mít k dispozici vyšší rychlost do čtyř let. Na setkání s novináři to uvedl viceprezident pro sítě Vodafonu Miroslav Bula.

„Jde o maximální rychlosti, které síť umožní. Zákazníci v rámci našich produktů dosáhnou zhruba na polovinu, tedy 2,5 Gbit/s pro stahování,“ dodal Bula. V současnosti Vodafone nabízí zákazníkům v bývalé síti UPC maximální rychlost stahování 1 Gbit/s.

Do modernizace fixní sítě chce Vodafone během deseti let investovat zhruba tři miliardy korun. Z toho v prvních pěti letech by to měla být přibližně polovina.

Na modernizaci v další fázi naváže druhá fáze, kdy díky technologii DOCSIS 4.0, maximální rychlost vzroste až na 10 Gbit/s pro stahování a 6 Gb/s pro odesílání dat. Modernizace sítě zahrnuje kromě nasazení nových technologií i výměnu použitých pasivních a aktivních prvků sítě, a to spolu s rozšířením optické infrastruktury.

Vodafone má téměř 600.000 uživatelů fixního internetu. Jeho pevnou síť má v dosahu 113 měst a obcí. Jeho síť využívá v ČR téměř 16 000 kilometrů optických kabelů a dalších 5000 kilometrů koaxiálních kabelů v zemi. Uvnitř budov je pak dalších zhruba 15 000 až 25 000 kilometrů kabelů.

TZ

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »