NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Přechod na 5G přinese konvergenci komunikačních a výpočetních systémů v cloudu

5G NETGURU NETWORK NEWS

Očekávaný nástup sítí 5G je tady, během posledního půlroku zahájilo komerční provoz již přes deset mobilních operátorů, i když zatím jen s omezeným pokrytí a rozsahem služeb. Přechod na sítě 5G přinese, stejně jako v případě přechozích generací, rušivé změny do celkové telekomunikační architektury, které souvisí zejména s přechodem na virtualizovanou infrastrukturu. Tento přechod však nebude okamžitý, než bude možné realizovat plný potenciál služeb 5G, potrvá to několik let.

Nejdříve bude ve vybraných lokalitách zvyšována přenosová kapacita umožňující poskytovat kvalitnější mobilní širokopásmový přístup (enhanced Mobile BroadBand, eMBB), běžné aplikace IoT (massive IoT) a posléze i vysoce spolehlivou komunikaci s nízkou latencí (Ultra-Reliable Low-Latency Vommunications, URLLC) pro kritické aplikace jako je telemedicína, prediktivní údržba v inteligentních továrnách autonomní řízení vozidla. Jedná se o tři hlavní případy využití 5G, které pomohou urychlit vývoj a inovace téměř ve všech oblastech naší společnosti.

Využívání cloud computingu zásadně změnilo způsob práce jednotlivců i firem. Rychlejší přístup k internetu dovoluje lépe škálovatelné cloudové služby, ať už se jedná o výpočetní výkon, úložný prostor nebo software, což výrazně snižuje náklady na výpočetní zařízení pro jednotlivce i firmy. Díky zdokonaleným a novým funkcím 5G bude možné přejít od modelu post-cloud computingu k modelu mobilního distribuovaného computingu, kde budou výpočetní výkon a úložný prostor distribuovány po celé sítí a poskytovat tak lepší cloudové služby i mobilitu.

„Přechod ze stávajících sítí 4G LTE na sítě 5G bude trvat několik let, přičemž tempo přechodu budou urychlovat požadavky na zavádění různých technologií jako IoT, AR/VR, umělá inteligence či strojové učení,“ říká Liam Quinn, CTO společnosti Dell Inc. „Plánování a zavádění zařízení, služeb a aplikací bude úzce spojeno s plány mobilních operátorů ohledně konvergence komunikace a computingu.“

Společně s přechodem od centralizovaného k distribuovanému modelu cloudu, tj. edge computingu, se změní také způsob pokrytí mobilní sítě. Tradiční mobilní sítě jsou založeny na makrobuňkách, které uživatelům poskytují konektivitu v dané oblasti. Tyto makrobuňky budou zhuštěny přidáním malých buněk, což umožní kvalitnější širokopásmový přístup, nižší latenci a podporu obrovského počtu koncových zařízení IoT v globálním měřítku.

Kromě zavedení edge computingu a zhuštění buněk se sítě 5G budou odlišovat také zavedením virtualizace síťových funkcí, možnostmi softwarového definovaní sítě, vylepšenými telekomunikačními službami (Rich Communications Services), bezpečnostní architekturou či automatizovaným řízení a managementem. Přechod od specializovaného jednoúčelového hardwaru a proprietárního softwaru na univerzální hardware a převážně otevřené kódy umožní operátorů dynamicky reagovat na rychle se měnící potřeby jednotlivců i firem.

Aby bylo možné efektivně podporovat různé služby a datové toky, musí sítě 5G umožňovat také vytváření vyhrazených virtuálních sítí (network slicing). Každé koncové zařízení nebo aplikace se tak bude moci připojit k jakékoliv cloudové službě prostřednictvím komunikačního kanálu nebo virtuální sítě, která bude přesně odpovídat požadavkům na dohodnutou úroveň služby. To znamená, že síť se bude schopna dynamicky přizpůsobovat nejen potřebám mobilních telefonů, ale také miliardám různých zařízení IoT. Navíc to operátorům umožní optimálně využívat přidělené kmitočtové spektrum a dostupné prostředky sítě a cloudu.

Zdroj: RCRWirelessNews

Redaktor: Jaroslav Hrstka