NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Počet uživatelů LTE se blíží 4 miliardám

NETGURU 4G LTE

Podle zjištění analytické společnosti Ovum, které poskytla Global mobile Suppliers Association (GSA) využívalo na konci roku 2018 služby LTE 3,99 miliardy uživatelů, což představuje 47 % ze všech uživatelů mobilních sítí. Pro srovnání na konci roku 2017 využívalo služby LTE 3,04 miliardy uživatelů. Nárůst uživatelů by měl nadále pokračovat až do roku 2022, a to zhruba ve výši 4 % CAGR a poté začne postupně klesat, protože uživatelé budou přecházet na 5G. Očekává se, že koncem roku 2020 bude služby LTE využívat 5,96 miliardy uživatelů.

Nejvíce se na růstu uživatelů LTE podílí Asijsko-pacifický region (APAC), kde za poslední rok přibylo 651 milionů nových uživatelů LTE, což představuje meziroční nárůst o 33 %. Globálně jsou v regionu Asie a Tichomoří dvě třetiny všech uživatelů LTE. V Africe vzrostl počet uživatelů LTE za poslední rok o 70 %, nicméně předchozí rok využívalo služby LTE jen velmi málo uživatelů. V regionech Latinské Ameriky a západní Evropy vzrostl počet uživatelů LTE meziročně o 37 % resp. 32 %. V Severní Americe a v regionu střední a východní Evropy byl zaznamenán dvouciferný nárůst.

Celkový počet mobilních uživatelů na celém světě v během roku 2018 vzrostl o 3,2 %. Sítě W-CDMA využívá 2,2 miliardy uživatelů. Předpokládá se, že během roku 2019 překročí počet uživatelů W-CDMA počet uživatelů GSM. Pokud jde o služby 5G, které začínají být v letošním roce dostupné, očekává se, že do konce roku 2023 dosáhne počet uživatelů 5G 1,3 miliardy.

„I když se v poslední době mobilní průmysl hodně zaměřuje na 5G, můžeme vidět také významný rozvoj LTE, který bude trvat v několika následujících letech. Během této doby budou služby LTE postupně doplňovat služby 5G,“ uvedl Joe Barrett, prezident GSA.

Zdroj: GSA a Ovum