NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Počet optických přípojek v Evropě rychle roste

Počet přípojek FTTH v Evropě

Na konferenci FTTH 2019, která se konala 12–14 března v Amsterodamu byly zveřejněny nejnovější údaje FTTH Market Panorama o počtech přípojek FTTH/FTTB v Evropě, které připravuje analytická společnost IDATE. Počet přípojek FTTH/FTTB vzrostl v EU39 za období od září 2017 do září o více než 59,6 milionů. Tempo zavádění sítí FTTH/FTTB se v poslední době podstatně zvýšilo. Odhaduje se, že v září 2018 byly přípojky FTTH/FTTB dostupné pro 46,4 % uživatelů v rámci EU39 a 36,4 % uživatelů v rámci EU28. To jasně ukazuje vzestupný trend od září 2015, kdy bylo odhadováno pokrytí FTTH/FTTH 39 % v rámci EU39 a 27,2 % v rámci EU28.

Nejvíce uživatelů za poslední rok přidalo Španělsko s 1,859 milionu nových uživatelů FTTH/ FTTB, následuje Francie s 1,480 milionu a Rusko 1,256 milionu. Ovšem i ostatní země pozoruhodný nárůst, např. Česká republika přidala 524 tisíc a Itálie 450 tisíc nových uživatelů FTTH/FTTB.

Rovněž roste míra využívání sítí FTTH/FTTB (tj. poměr počtu instalovaných a skutečně využívaných přípojek FTTH/FTTB), která v rámci EU39 vzrostla meziročně z 34,8 % na 37,4 %. Navíc míra využívání v rámci EU28 dosáhla 38,2 % a poprvé překročila míru využívání EU39. V zemích jako Andorra, Bělorusko, Belgie, Lotyšsko, Nizozemsko a Rumunsko překračuje míra využívání 50 %.

Zajímavé je také sledovat poměr používaných optických architektur, kde od září 2018 převažuje FTTH nad FTTB v poměru 56 % ku 44 %.

V evropském regionu se na expanzi FTTH/FTTB nejvíce podílejí alternativní operátoři, kteří provozují přibližně 55 % z celkového počtu uživatelských přípojek FTTH/FTTB. Vidíme také, že vlády a místní orgány se stále více zapojují do projektů zavádění optických vláken, ať už přímo, prostřednictvím smlouvy telekomunikačními operátory nebo prostřednictvím veřejných prostředků. Za zmínku stojí také skutečnost, že v některých zemích tradiční (incumbent) operátoři mění svoje strategie s cílem zavádět řešení FTTH namísto toho, aby pokračovali v rozvoji starších řešení založených na metalických nebo koaxiálních sítích.

„Tyto nové údaje ukazují, jak se zavádění optických přípojek v posledních letech zrychluje,“ říká Ronan Kelly, prezident FTTH Council. „Zavádění optického vlákna až účastníkovi je tou správnou cestou do budoucnosti a výsledky FTTH Market Panorama to jasně potvrzují. Rychlost zavádění optických vláken v mnoha zemích roste a dnes už o výhodách optických vláken ví mnohem více lidí. Nicméně stále je ještě dlouhá cesta, než bude mít možnost využívat výhod připojení optických vláknem každý občan a podnik v Evropě.“

Obrázek ukazuje žebříček zemí s největším podílem přípojek FTTH/FTTB. Lídrem žebříčku je již třetím rokem po sobě Lotyško (50,3 %), následuje Litva (46,8 %) a třetí je Španělsko, které udělalo obrovský skok z 33,9 % na 44 % a těsně tak odsunulo na čtvrté místo Švédsko (43,6 %).

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »