NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nizozemští operátoři si zajistili 5G spektrum

Holandsko 5G

Nizozemští operátoři VodafoneZiggo, T-Mobile a KPN si zajistili přidělení spektra při první aukci 5G v zemi.

Vláda uvedla, že tři hlavní mobilní operátoři v zemi získali celkem 26 samostatných licencí a utratili 1,23 miliardy EUR na různé držby spektra v pásmech 700 MHz, 1 400 MHz a 2100 MHz.

Vláda přijala regulační opatření, aby zajistila, že zúčastnění operátoři nemají přístup k více než 40% dostupných frekvencí. Licence 5G budou platné po dobu 20 let.

V rámci aukčních podmínek byly provozovatelům stanoveny četné podmínky, včetně pokrytí 98% každé obce, spolu s minimálními požadavky na rychlost pro podniky a spotřebitele.

„Mobilní komunikace je důležitým základem pro budoucí digitální inovace v oblasti péče, zemědělství, vzdělávání, výroby a mobility. Nizozemsko je světovým lídrem v oblasti digitálních technologií a jeho cílem je udržet si tuto pozici tím, že se setká s naléhavou potřebou rychlé, spolehlivé a bezpečné mobilní komunikace pro společnosti, organizace a spotřebitele. Výsledek této aukce také zajistí dostatečnou hospodářskou soutěž na našem telekomunikačním trhu do roku 2040, která přinese kvalitu, inovace a přiměřené ceny pro spotřebitele a podniky,“ uvedla státní tajemnice pro hospodářské záležitosti a klimatickou politiku Mona Keijzer.

Nizozemská vláda rovněž potvrdila, že očekává, že na začátku roku 2022 uskuteční aukci spektra k udělení frekvencí v pásmu 3,5 GHz, protože toto pásmo je v současné době využíváno pro satelitní komunikaci nizozemskými zpravodajskými službami.

KPN získala 20 megahertz spektra v pásmu 700 MHz, stejně jako 15 megahertz v pásmu 1400 MHz a 40 megahertz v pásmu 2100 MHz. Operátor za spektrum zaplatil celkem 416 milionů EUR.

“S výsledkem aukce jsme spokojeni. Získali jsme atraktivní kombinaci frekvenčních licencí na období 20 let za rozumnou cenu s ohledem na minimální cenu stanovenou vládou. Nové licence nám umožňují dále zlepšovat kvalitu našich mobilních služeb a jsme nadšeni, že brzy můžeme našim zákazníkům zavést služby 5G,“ řekl generální ředitel KPN Joost Farwerck.

T-Mobile vyhrál 20 megahertzů v pásmu 700 MHz a 10 megahertzů v pásmu 1400 MHz. Také získal 40 megahertzů v pásmu 2100 MHz a zaplatil za spektrum 400 milionů EUR.

Mezitím společnost VodafoneZiggo zaplatila 416 milionů EUR za 20 megahertzů v  pásmu 700 MHz; 15 megahertzů v pásmu 1400 MHz; a 40 megahertzů v pásmu 2100 MHz.

Společnost VodafoneZiggo zahájila koncem dubna 5G služby v zemi pomocí řešení Ericsson Spectrum Sharing. Provozovatel potvrdil, že jeho služby 5G již pokrývají 80% obyvatel země.

Zdroj: rcrwireless.com

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »