NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

NASA vybrala společnost Nokia pro vybudování první mobilní sítě na Měsíci

Moon Nokia

Nokia oznámila podrobnosti poté, co ji NASA jmenovala partnerem technologií pro Měsíc. Nokia nasadí první komunikační systém LTE/4G ve vesmíru a pomůže připravit cestu k udržitelné lidské přítomnosti na povrchu Měsíce. Technologie LTE/4G slibuje revoluci v komunikaci na měsíčním povrchu a bude klíčovou součástí programu NASA Artemis.

NokiaPrůkopnické inovace společnosti Nokia Bell Labs budou použity ke konstrukci a nasazení prvního ultrakompaktního, nízkoenergetického end-to-end LTE řešení na měsíčním povrchu koncem roku 2022. Nokia pro tuto misi spolupracuje s Intuitive Machines, která integruje tuto průkopnickou síť do svého lunárního přistávacího modulu a doručí ji na měsíční povrch. Síť se po nasazení nakonfiguruje sama a vytvoří první komunikační LTE systém na Měsíci.

Síť bude poskytovat kritické komunikační schopnosti pro mnoho různých aplikací pro přenos dat, včetně důležitých funkcí velení a řízení, dálkového ovládání lunárních roverů, navigace v reálném čase a streamování videa ve vysokém rozlišení. Všechny tyto komunikační aplikace jsou životně důležité pro dlouhodobou přítomnost člověka na měsíčním povrchu.

Síť Nokia LTE – předchůdce 5G – je ideální pro poskytování bezdrátového připojení pro jakoukoli činnost, kterou astronauti musí provádět, umožnění hlasových a video komunikačních funkcí, telemetrii a výměnu biometrických dat a nasazení a řízení robotických a senzorových dat.

Měsíční síť Nokia se skládá ze základnové stanice LTE s integrovanými funkcemi Evolve Packet Core (EPC), uživatelského vybavení LTE, RF antén a vysoce spolehlivého ovládacího softwaru pro provoz a údržbu (O&M). Řešení bylo speciálně navrženo tak, aby odolalo drsným podmínkám při startu a přistání na Měsíci a aby fungovalo v extrémních podmínkách vesmíru. Plně integrovaná mobilní síť splňuje velmi přísná omezení velikosti, hmotnosti a výkonu v extrémně kompaktním provedení.

Stejné technologie LTE, které splnily světové potřeby v oblasti mobilních dat a hlasu v posledním desetiletí, jsou vhodné pro poskytování kritických a nejmodernějších možností připojení a komunikačních schopností pro jakoukoli budoucí vesmírnou expedici. LTE je osvědčená komerční technologie, má velký ekosystém dodavatelů technologií a komponent a je nasazena po celém světě. Komerční běžné komunikační technologie, zejména mobilní technologie čtvrté generace založené na standardech (4G Long Term Evolution (LTE)), jsou vyspělé, osvědčené, spolehlivé a robustní, snadno nasaditelné a škálovatelné. Nokia plánuje dodávat komerční produkty LTE a poskytovat technologie pro rozšíření komercializace LTE a pro pokračování vesmírných aplikací nástupnické technologie LTE, 5G.

Partnerství veřejného a soukromého sektoru založená na výběrech Tipping Point kombinují zdroje NASA s příspěvky průmyslu a přispívají k rozvoji kritických vesmírných technologií. NASA plánuje využít tyto inovace pro svůj program Artemis, který zahájí udržitelné operace na Měsíci do konce desetiletí v rámci přípravy na expedici na Mars.

Jako lídr na trhu end-to-end komunikačních technologií pro poskytovatele služeb a podnikové zákazníky na celém světě Nokia vyvíjí a poskytuje kriticky důležité sítě pro automatizaci, sběr dat a spolehlivou komunikaci. Nasazením svých technologií v nejextrémnějších prostředích společnost Nokia Bell Labs ověří výkon a úroveň připravenosti technologie a dále ji optimalizuje pro budoucí pozemské a vesmírné aplikace.

Seminář Sítě FTTx v roce 2024 Mistrovství světa v mikrotrubičkování
telekomunikace

Seminář: Sítě FTTx v roce 2024

Zveme vás na 17. ročník tradičního semináře zaměřeného na optické přístupové sítě, který pořádá společnost PROFiber Networking. Odborným garantem této akce je Jan Brouček, ředitel

ČÍST DÁLE »