NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Komerční nasazení 6G by zde mohlo být do roku 2028

6G research

ABI Research uvádí, že bezpečnost dat, soukromí uživatelů a udržitelnost energie jsou klíčové vlastnosti, díky nimž je 6G „zcela novým komunikačním systémem“, nejen lepším 5G.

První komerční nasazení 6G by mohlo být již v letech 2028 a 2029, první standardní technologie se podle nejnovějších výzkumů očekává kolem roku 2026.

Zjištění pocházejí ze zprávy 6G Standards and Market Development poradenské firmy ABI Research. Uvádí, že bezpečnost dat, soukromí uživatelů a udržitelnost energie jsou klíčové vlastnosti, díky nimž je 6G „zcela novým komunikačním systémem“, nejen lepším 5G.

6G výzkumné projekty

ABI konstatuje, že jelikož mnoho zemí zavádí své 5G sítě, akademická obec a průmysl si začínají představovat šestou generaci bezdrátové technologie pro 30. léta 20. století a již začalo mnoho souvisejících výzkumných projektů.

„X reality (XR), což je kombinace rozšířené reality (AR), virtuální reality (VR) a smíšené reality (MR), je slibným řešením pro 6G k vytvoření smíšeného reálného a virtuálního prostředí buď v reálném čase nebo interakce člověk-stroj v reálném čase,“ uvedl Jiancao Hou, hlavní analytik 5G a infrastruktury mobilní sítě společnosti ABI Research.

Pokračoval: „Schopnost samoorganizace a samoléčení sítě na podporu autonomního řízení, rojení dronů a všudypřítomné sítě jsou také důležité pro snížení času a nákladů na nasazení v síti a nabízejí větší mobilní pokrytí. Ve 20. letech 20. století by 6G mohlo být klíčovým prostředkem k realizaci všudypřítomné konektivity s širokou škálou zařízení / senzorů využívaných v různých komunikačních prostředích.”

5G je navrženo tak, aby poskytovalo špičkovou rychlost dat 20 Gigabit za sekundu (Gbps) a průměrnou rychlost uživatelského zážitku 120 Megabit za sekundu (Mbps). Společnost ABI dospěla k závěru, že tato čísla je pravděpodobně třeba upravit na 1 000 Gb/s, respektive 1 Gb/s v 6G, aby podporovala aplikace jako XR a holografickou komunikaci, kde terahertzová (THz) komunikace může hrát zásadní roli díky své extrémně široké šířce pásma.

Plně duplexní technologie v pásmu umožňuje komunikačním uzlům učit se nebo snímat jiné dostupné kanály při přenosu dat, což zkracuje latenci a zlepšuje účinnost spektra. Technologie umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) byla již v éře 5G horkým tématem.

Jeho kombinací s distribuovaným výpočtem se očekává, že rychlý růst objemu dat a vysoce složitá síťová architektura předpokládaná v 6G budou snadno zpracovány a spravovány tak, aby vyhovovaly potřebám dynamického připojení.

Od roku 2018 začal vlajkový program 6G ve Finsku vedený univerzitou v Oulu ověřovat teoretický výzkum a poskytovat rané prototypy průmyslu. Mnoho dalších zemí, včetně Číny, Jižní Koreje, Evropské unie a USA, také zahájilo projekty, programy a aliance s cílem vytvořit rámec 6G a hlavní obchodní zaměření.

Standardizace a příslušné orgány, jako je Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a Institut elektrotechnických a elektronických inženýrů (IEEE), také projevily velký zájem o podporu případných studií použití a požadavků 6G.

Americká Federální komunikační komise (FCC) otevřela spektrum 95 gigahertzů (GHz) na 3 THz, aby nabídla společnostem 10letou licenci na testování a ověřování jejich potenciálních nových produktů a služeb pro 6G.

„Složitost zpracování a spotřeba energie zařízení a hardwaru infrastruktury jsou hlavními faktory, které by mohly omezit pokrok ve vývoji pokročilých bezdrátových technologií,“ dodal Hou.

„Dynamické přidělování spektra a výpočetních zdrojů a vysoce efektivní návrhy algoritmů pro zmírnění rušení jsou také klíče k nabídce zaručených síťových služeb a uživatelských zkušeností. S příchodem velkých dat, cloudových nativních výpočtů a sítí, AI / ML a otevřeného zdroje se zabezpečení sítí a soukromí uživatelů stávají ještě zásadnějšími a 6G je bude dobře řešit.“

Zdroj: smartcitiesworld.net

@RadekVyskovsky